Przepraszam za błędy ortograficzne i interpunkcyjne, język polski nie jest moją mocną stroną.
I'm sorry for mistakes. English is not my mother language.

środa, 26 listopada 2014

Dlaczego warto jeść seler naciowy? Why should we eat celery?



This article will be in Polish only, at the bottom of the article are links to a similar topic in English. Ten artykuł powstał z kompilacji tekstów/wiadomości znalezionych w Internecie.

Seler to jedno z najstarszych warzyw na świecie. Seler naciowy pochodzi z Eurazji, rośnie dziko w pobliżu wybrzeży morskich. Kruche łodygi o orzeźwiającym smaku są pozbawione łykowatych włókien. Świetnie nadają się do jedzenia na surowo - nie tracą cennych witamin. Można dodawać je do sałatek, zup, surówek i wyciskać z nich sok.   
Chociaż smak wcale tego nie sugeruje, jest w tym warzywie dwukrotnie więcej witaminy C niż w cytrusach. W zależności od pory roku i sposobu przechowywania może mieć jej nawet do 150 mg w 100 g. Bulwa i jasne liście mają niewiele beta-karotenu, ale już ciemnozielone łodygi naciowej odmiany znakomicie uzupełnią w naszym organizmie jego niedobory. Podobnie zresztą jak witaminy E, nazwanej witaminą młodości.  

Amerykańscy naukowcy znaleźli w nim aż 86 cennych substancji, w tym m.in.: witaminy A, E, C i z grupy B (w tym kwas foliowy i witaminę PP) oraz składniki mineralne: fosfor, wapń, potas, cynk, nieco magnezu i żelaza. A także ważne substancje czynne, m.in. flawonoidy, które mają lecznicze działanie. Flawonoidy mają silne działanie przeciwzapalne, antyutleniające, rozkurczające i moczopędne. Niemieccy i chińscy naukowcy potwierdzili, że olejek aromatyczny z selera naciowego posiada właściwości wpływające uspokajająco na centralny system nerwowy. Kolejne badania dowiodły, że olej z nasion selera jest pożyteczny w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi.
 
Poza tym seler naciowy, jak większość warzyw, jest niskokaloryczny – 100 g tego warzywa dostarcza tylko 17 kcal.  

Seler odtruwa, pomaga leczyć stawy. Dziś wiemy, że dieta selerowa oczyszcza organizm z toksyn zawartych m.in. w pożywieniu. Pobudza przemianę materii, usuwając jednocześnie szkodliwe produkty uboczne tego procesu (np. kwas moczowy, który niewydalony zamienia się w kryształki odkładające się w stawach i powodujące skazę moczanową oraz silne bóle). Dlatego jedzenie selera w każdej postaci oraz picie soku i esencjonalnego wywaru może przynieść ulgę obolałym stawom.  

Seler wzmaga produkcję żółci, ale jednocześnie zapobiega jej zastojowi w woreczku, co jest przyczyną powstawania kamieni. Ułatwia trawienie i likwiduje nawet zaparcia wynikające ze złych przyzwyczajeń żywieniowych.  

Seler jest dobry na nadciśnienie. Może obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Seler zawiera 3-n-butylphthaline (3NB), związek, który jest odpowiedzialny za obniżenie ciśnienia krwi. W badaniu na zwierzętach przeprowadzonych w National University of Singapore, niewielka ilość tego związku obniżyła ciśnienie krwi o 12-14 procent i cholesterolu o 7 procent.
Napar z nasion selera znakomicie obniża ciśnienie tętnicze i koi system nerwowy. Nie wolno jednak do tego celu stosować nasion przeznaczonych do uprawy, kupowanych w sklepach ogrodniczych. Mogą być spryskiwane ochronnymi środkami chemicznymi. W celach terapeutycznych stosujemy tylko nasiona kupione w sklepach ze zdrową żywnością.  

Dzięki przeciwutleniaczom, czyli witaminom C i E, chroni skórę i cały organizm przed wolnymi rodnikami, a tym samym przed nowotworami.  

Seler zawiera związek o nazwie luteolina, który ogranicza związany z wiekiem stan zapalny mózgu oraz będące jego skutkiem deficyty pamięciowe. To z kolei może przeciwdziałać czynnikom ryzyka choroby Alzheimera. Łodygi selera są bogatym źródłem kwasu foliowego, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju mózgu płodu podczas najwcześniejszych etapów ciąży.  

Seler naciowy zawiera około 15% zalecanego dziennego spożycia witaminy A. W połączeniu z beta-karotenem, witamina A jest uważana za świetny przeciwutleniacz. Sama witamina A może pozytywnie działać na zachowanie zdrowego wzroku i zdrowej skóry.
 
Seler naciowy, a dokładnie jego sok, zalecany jest w dietach oczyszczających i odchudzających – to dlatego, że jest niskokaloryczny i oczyszcza organizm z nagromadzonych w nim toksyn. Zarówno seler korzeniowy, jak i naciowy mają niewiele kalorii, jednak jeśli chodzi o indeks glikemiczny zależy on od tego, czy seler jest spożywany surowy czy gotowany. Surowy seler korzeniowy ma indeks 35, ale gotowany aż 85, osoby odchudzające się powinny zatem jeść seler surowy. Podobnie jest z selerem naciowym, surowy ma indeks glikemiczny 15 - najlepiej jeść go w formie świeżych sałatek albo po prostu jako przekąskę.  

Sok z selera naciowego i jabłek to eliksir młodości. Sok z selera naciowego, połączony w równych proporcjach z sokiem z jabłek, daje napój, bez którego żadna gwiazda Hollywood nie rozpoczyna dnia. Szklanka takiego "eliksiru", wypita na czczo, oczyszcza organizm, likwiduje obrzęki, nawilża skórę, wzmacnia włosy i nadaje aksamitną gładkość cerze. Dzięki przeciwutleniaczom, czyli witaminom C i E, chroni skórę i cały organizm przed wolnymi rodnikami, a tym samym przed nowotworami. 


Jaki seler kupować?


Seler powinien być świeży i dobrze przechowywany. Naciowy możemy trzymać w lodówce do tygodnia. Nie należy go wcześniej myć, tylko  owinąć w plastikową torbę. W obu odmianach łodygi powinny być jędrne, nieuszkodzone i dające się łatwo łamać. Miękka nać świadczy o tym, że termin spożycia minął. Miąższ selera korzeniowego powinien być jędrny, bez pustych przestrzeni i rdzawych plam. 

Jak spożywać seler?

Najlepiej spożywać go na surowo nie traci wtedy cennych witamin. Można dodawać je do sałatek, zup, surówek i wyciskać z nich sok. Dzięki zawartości olejków eterycznych pobudza apetyt, więc doskonale sprawdza się jako przystawka.
 

Miąższ selera ma tendencję do sinienia. Dlatego przyrządzając surówkę lub sałatkę, najpierw kroimy warzywo na części, a dopiero później obieramy, dokładnie myjemy i kropimy sokiem z cytryny.

Zastępuje sól. Jest uważany za słone warzywo, a jego dodatek np. do zup lub soków z warzyw sprawia, że zyskują one bardziej wyrazisty smak.

UWAGA! Zawarte w selerze substancje czynne (tzw. furanokumaryny) mogą powodować reakcje alergiczne.


A oto moje propozycje dań z selerem naciowym: (klikając na tytuł dania przejdziesz do przepisu)








Sałatka z orzechami włoskimi i czerwonym winogronem.

Sałatka krabowa z ananasem, selerem naciowym i ciecierzycą.

Łagodne curry z kalafiorem, ciecierzycą i szpinakiem.
 
Surówka z marchwi, selera naciowego i ananasa.

Zupa selerowa z gruszką.

Dewolaje. Sałatka Waldorf.

Racuchy z selerem naciowym i jabłkiem.

Zupa dyniowo-selerowa.

Zdrowe smoothie przeciw rakowi.

 



Propozycje dań z selerem naciowym innych blogerów:

Related topic (theme) in English:

 

  5 Reasons to Eat More Celery.
Health Benefits of Celery.
11 super health benefits in just 1 celery stalk.
Celery Health Benefits


poniedziałek, 24 listopada 2014

Tarta warzywna z dynią i brokułem. Quiche with pumpkin and broccoli.


4 porcje. koszt 13 zł. (scroll down to the English version)
120 g mąki bezglutenowej skrobi pszennej lub skrobi kukurydzianej*
50 g mąki ryżowej
100 g zimnego masła
1 jajko
1/3 łyżeczki soli
2 - 3 łyżki gęstej śmietany
(przepis na ciasto z mąki kokosowej i migdałowej: http://margaretglutenfree.blogspot.com/2016/07/przepis-bezglutenowe-ciasto-kruche.html)

450 g mrożonego brokuła
400 g upieczonej dyni, pokrojona w kostkę
rozmaryn
300 g gęstej kwaśnej śmietany
4 jajka
2 ząbki czosnku, przeciśnięty przez praskę
1/3 łyżeczki gałki  muszkatołowej
sól, pieprz do smaku
120 g startego żółtego sera 
*Używam tylko produkty certyfikowane ze znakiem przekreślonego kłosa (patrz pod banerem z tytułem bloga PORADY).  

Zimne masło posiekaj, dodaj mąkę, sól i jajko, wyrób ciasto. Dodaj śmietanę i ponownie wyrób ciasto. Schłódź ciasto w lodówce przez pół godziny. Schłodzone ciasto wyłóż na blachę do pieczenia. Piecz w nagrzanym do 200 stopni Celsjusza piekarniku przez 12 minut, z termoobiegiem. Brokuł ugotuj w wodzie z szczyptą soli. 1/3 ugotowanego brokułu odłóż, pozostały brokuł rozdrobnij. Jajka wymieszaj z kwaśną śmietaną, dodaj czosnek i gałkę muszkatołową, dopraw sola i pieprzem. dodaj rozdrobniony brokuł, wymieszaj. Na upieczony spód ciasta połóż upieczoną dynię, posyp rozmarynem. Polej masą śmietanowo jajeczną z brokułem. Posyp startym serem, na wierzchu ułóż kawałki brokuła. Piecz tartę w 170 stopniach Celsjusza przez 30 minut, z termoobiegiem.  


4 servings.
120 g of
gluten-free wheat starch or corn starch*

50 g of rice flour
100 g cold butter
1 egg
1/3 teaspoon salt
2 - 3 tablespoons of heavy cream

(coconut almond dough recipe: http://margaretglutenfree.blogspot.com/2016/07/przepis-bezglutenowe-ciasto-kruche.html)
 

450 g frozen broccoli
400 g of roasted pumpkin, diced
rosemary
300 g of thick sour cream
4 eggs
2 cloves garlic, crushed
1/3 teaspoon of nutmeg
salt and pepper to taste
120 g grated cheese

* I only use certified products with the crossed grain symbol, gluten-free products available in Poland (side pannel: My internet shops with gluten-free products). 

Chop cold butter, add the flour, salt and egg,
knead a dough. Add the cream and knead the dough again. Chill the dough in a fridge for half an hour. Lay the chilled dough on the baking sheet. Bake in a preheated oven to 200 degrees Celsius for 12 minutes, with air flow. Cook broccoli in water with a pinch of salt. 1/3 of the cooked broccoli leave over, flake (crush) the remaining broccoli. Mix the eggs with sour cream, add the garlic and nutmeg, season with salt and pepper. Add flaked broccoli, stir. On crust put roasted pumpkin, sprinkle with rosemary. Pour the egg cream broccoli mass. Sprinkle grated cheese, top with the pieces of broccoli. Bake tart at 170 degrees Celsius for 30 minutes with air flow.



Deser biszkoptowy z dynią. Sponge cake dessert with pumpkin.


dwie porcje (scroll down to the English version)
180 g biszkoptu kawowego (przepis tutaj, połowa porcji)
600 g dyni, obrana, bez pestek (po upieczeniu 300 g)
4 łyżki suszonej wiśni
200 g sera ricotta
30 g cukru waniliowego
120 g śmietany
1 łyżeczka cukru pudru
kolorowa posypka

Dynię obierz, pokrój w kostkę. Piecz w nagrzanym do 180stopni Celsjusza piekarniku przez 30 minut z termoobiegiem. Odstaw do ostygnięcia. Biszkopt pokrój na kawałki. Ser ricotta wymieszaj z cukrem waniliowym. 180 g upieczonej dyni rozgnieć widelcem na gładkie puree (resztę dyni pozostaw w kawałkach). Dodaj do sera ricotta i wymieszaj. Śmietanę ubij na sztywno z cukrem pudrem.
W dwóch naczyniach układaj kolejno: połowa biszkoptu, kawałki dyni, suszona wiśnia, połowa kremu serowo dyniowego, znowu biszkopt, dynia i wiśnia, krem serowo dyniowy. Na wierzchu udekoruj śmietaną i posyp kolorową posypką. Wstaw do lodówki na dwie godziny. 


two servings
180 g coffee sponge cake (recipe here, half of the amount)
600g pumpkin, peeled, pitted (after baking 300 g)
4 tablespoons of dried cherries
200 g ricotta
30 g vanilla sugar
120 g cream
1 tsp caster sugar
colored sprinkles

Peel pumpkin, cut into cubes. Bake in preheated oven to 180 degrees Celsius for 30 minutes with air flow. Set aside to cool. Cut sponge cake into pieces. Mix ricotta cheese with vanilla sugar.  Mash 180 g of roasted pumpkin with a fork to a smooth puree (leave the rest of pumpkin in pieces). Add the ricotta and mix. Whip cream with powdered sugar.
In the two vessels place the turn: half of sponge cake, pumpkin pieces, dried cherry, half of cheese pumpkin cream, again sponge cake, pumpkin and cherry, cheese pumpkin cream. Garnish with cream and sprinkle with colored topping. Put in the fridge for two hours.

 
http://zmiksowani.pl/akcje-kulinarne/swiateczne-slodkosci
 


Przepis bierze udział w akcji: Świąteczne słodkości.
Klikając na baner przejdziesz do akcji.




niedziela, 23 listopada 2014

Piernikowe serniki z gruszką i żurawiną (bez pieczenia, bezglutenowe). Gingerbread cheesecake with pear and cranberry (no bake, gluten-free).


 Adapted from baking a moment.

4 porcje. (scroll down to the English version)
90 g herbatników bezglutenowe Fantazja Piernikowa *
2 łyżki rozpuszczonego masła

300 g sera ricotta
4 łyżki cukru
2 + 1/2 łyżki soku z cytryny
120 g śmietany

3 gruszki
100 g świeżej żurawiny
1/2 - 3/4 łyżeczki startego imbiru
skórka z 1/2 cytryny
3 łyżki cukru
1 łyżka masła

*Używam tylko produkty certyfikowane ze znakiem przekreślonego kłosa (patrz pod banerem z tytułem bloga PORADY).  

Gruszki obierz, pokrój na kawałki. Na patelni rozpuść masło, dodaj gruszki, żurawinę, imbir, skórkę z cytryny i cukier. Gotuj aż cukier się skarmelizuje, około 5 minut. Odstaw by ostygło.
Herbatniki pokrusz bardzo drobno, dodaj rozpuszczone masło i dokładnie wymieszaj. Przełóż do słoiczków.
Ser ricotta wymieszaj z cukrem i sokiem z cytryny. Ubij śmietanę, dodaj do sera i ponownie wymieszaj. Masę serowo śmietanową przełóż do słoików, na to nałóż owoce. Podawaj schłodzone.

4 servings.
90 g Fantasy Gingerbread biscuits of Glutenex*, gluten-free
2 tablespoons melted butter
 

300 g ricotta
4 tablespoons of sugar
2 + 1/2 tablespoons lemon juice
120 g cream

3 pears
100 g fresh cranberries
1/2 - 3/4 teaspoon grated ginger
zest of 1/2 lemon
3 tablespoons sugar
1 tablespoon butter


* I only use certified products with the crossed grain symbol, gluten-free products available in Poland (side pannel: My internet shops with gluten-free products). 

Peel pears, cut into pieces. Melt the butter in a frying pan, add the pears, cranberries, ginger, lemon zest and sugar. Cook until the sugar is caramelised, about 5 minutes. Set aside to cool down.
Crush (break) biscuits very finely, add the melted butter and mix thoroughly. Transfer to jars.
Mix ricotta cheese with sugar and lemon juice. Whip the cream, add the cheese and stir again. Put the mass of the cream and cheese into jars, on top place fruit. Serve chilled.






czwartek, 20 listopada 2014

Co zrobić by uniknąć zakalca? Co trzeba wiedzieć o różnych rodzajach ciast?

Zakalec to nieudany wypiek. „Nieudany” z różnych przyczyn – może to być niewyrośnięte ciasto, niedopieczona warstwa wypieku lub cały placek. Przyczyn powstawania zakalca może być wiele: złe jakościowo składniki; zła kolejność dodawania składników; zbyt zimne składniki; złe proporcje składników – za dużo „ciężkich” składników, takich jak np. tłuszcz, cukier, woda w stosunku do mąki; niewłaściwa ilość substancji odpowiadających za spulchnianie – drożdży, sody czy proszku do pieczenia; zła temperatura pieczenia; nierówno nagrzewający się piekarnik. Co zrobić by uniknąć zakalca?


Nie wolno mieszać składników za długo – robimy to tylko do czasu, aż wszystkie dokładnie się połączą. W innym wypadku do wypieku może dostać się za dużo powietrza i choć na początku ciasto pięknie urośnie, po wyciągnięciu z piekarnika natychmiast opadnie. 



Mieszając składniki nie wolno zmieniać kierunku mieszania! Ciasto ma stosunkowo dużą lepkość i jest gęste, zmieniając kierunek mieszania, jego konsystencja ulega zaburzeniu, co może spowodować powstanie zakalca.


Nie otwieramy piekarnika podczas pieczenia przez pierwsze 25 - 30 minut pieczenia – chyba, że czujemy niepokojący zapach spalenizny, a znad piekarnika unosi się dym. Piekarnik otwieramy dopiero chwilę przed upływem określonego czasu pieczenia. Uchylamy drzwi piekarnika, nie otwieramy piekarnika na całą szerokość i nie wysuwamy blachy z ciastem. Robimy to po to, żeby sprawdzić patyczkiem czy ciasto na pewno się upiekło. 
Jeśli patyczek będzie suchy – ciasto jest gotowe. Nie ruszamy formą podczas pieczenia.

Nie odstawiamy gorącego, upieczonego ciasta w chłodne miejsce. Zbyt szybko schłodzone ciasto może okazać się zakalcem.






Przesiewamy wszystkie suche składniki przez sitko - mąkę, cukier puder, zmielone orzechy, migdały. Dzięki temu staną się bardziej puszyste i lżejsze, gdyż nabiorą więcej powietrza. Zaowocuje to jednolitą i puszystą masą bez grudek, a później – wspaniale wyrośniętym ciastem. 



Wszystkie składniki do ciasta (zwłaszcza ucieranego) powinny mieć temperaturę pokojową – chyba, że przepis wyraźnie zaznacza odstępstwo od tej reguły (np. masło powinno być bardzo schłodzone). Mleko, jajka, twaróg, jogurt, śmietanę czy masło wyciągnij z lodówki przynajmniej dwie godziny przed rozpoczęciem swoich kulinarnych popisów. 


Nie przesadzaj z dodawaniem owoców – ciasto będzie wówczas za bardzo wilgotne i się nie upiecze. Świeże owoce, takie jak śliwki, zawsze układaj rozcięciem ku górze, a te z kompotu/syropu/puszki dokładnie odsącz zanim dodasz je do ciasta.



Masło ucieramy z cukrem na jasny puch. Masa maślana musi być bardzo jasna, lekka i puszysta.


 




Co trzeba wiedzieć o różnych rodzajach ciast? 

Ciasto francuskie pieczemy w temperaturze 240 - 250 stopni C, czas pieczenia 15 - 30 minut
Kruche pieczemy w temperaturze 180 - 200 stopni C, czas pieczenia 20 - 30 minut
Półkruche pieczemy w temperaturze 200 - 220 stopni C, czas pieczenia 20 - 30 minut
Biszkoptowe pieczemy w temperaturze 160 - 180 stopni C, 15 - 30 minut
 
Rolady biszkoptowe pieczemy w temperaturze 160 - 180 stopni C, czas pieczenia 15 - 20 minut
Piaskowe pieczemy w temperaturze 160 - 200 stopni C, czas pieczenia 30-45 minut
Piernik pieczemy w temperaturze 150 - 160 stopni C, czas pieczenia 45 - 60 minut
Drożdżowe (zależnie od wielkości) 160 - 180 stopni C, czas pieczenia 15 - 50 minut

Parzone (np. ptysie) 240 st. C na początku, później temperaturę należy zmniejszyć o 10 - 20 stopni C.
Bezy 110 - 120 stopni C.
 

BISZKOPT
 

1. Zamiast nożem, biszkopt można przeciąć przy pomocy mocnej nitki lub cienkiej żyłki. Nitkę należy obwiązać na równej wysokości dookoła ciasta, a następnie mocno zacisnąć.

2. Jeżeli ciasto biszkoptowe przykleiło się do papieru, na którym było pieczone, należy owinąć je wilgotną ściereczką i pozostawić tak na kilkanaście minut. Po tym czasie papier zdejmiemy bez trudu.

3. Blaty biszkoptowe pod ciasta z owocami nie namiękną, jeśli posypiemy je okruszkami z herbatników.

4. Białka łatwo ubijemy na sztywną pianę, jeżeli naczynie i sprzęt do ubijania będą idealnie suche i dobrze schłodzone. Nie może się też w nich znaleźć nawet odrobina żółtka. Natomiast dodanie do białek szczypty soli lub kilku kropli soku z cytryny ułatwi ubijanie.

5. Białka ubiją się na bardzo sztywną pianę, gdy pod koniec ubijania doda się niewielką ilość soku cytrynowego i szczyptę mąki ziemniaczanej. Piana z białek ubita z tymi dodatkami doskonale nadaje się na bezy oraz do dekorowania placków i tortów. 


6. Możemy także do biszkoptu zamiast wody dodać sok pomarańczowy. Będzie dłużej świeży i bardzo smaczny.

7. Aby biszkopt się udał
  • mąka powinna być przesiana nawet dwukrotnie
  • jajka z cukrem trzeba utrzeć na puszystą prawie białą masę
  • do masy należy dodać sok z cytryny lub łyżkę octu (ciasto po upieczeniu nie opadnie)
  • pianę i mąkę na przemian dodawać do masy, delikatnie mieszać od spodu, (nie należy używać miksera!)
  • ciasto wstawić do piekarnika o temperaturze początkowej 160 - 180°C, a następnie podwyższyć do 200°C
  • w czasie pierwszych 15 minut pieczenia nie należy otwierać piekarnika, by ciasto nie opadło
  • upieczone ciasto najlepiej pozostawić na 5 minut w wyłączonym piekarniku i z formy wyjąć ciepłe - po upieczeniu rzuć blachę z ciastem na podłogę, nie upadnie – sprawdzone, działa.

CIASTA KRUCHE

1. Aby kruche ciasto było szczególnie smaczne i wyjątkowo kruche, należy po zagnieceniu uformować z niego kulę, owinąć w folię i włożyć na 2-3 godziny do lodówki lub na godzinę do zamrażalnika.


2. Placek z owocami będzie bez zakalca i kruchy, jeśli przed ułożeniem owoców posmarujemy powierzchnię ciasta ubitym białkiem i lekko oprószymy mąką lub posypiemy powierzchnię ciasta płatkami ryżowymi.


3. Kruche ciasto przygotowane bez jaja rwie się w trakcie wałkowania. Aby temu zapobiec, należy do składników ciasta dodać mocno schłodzone białko lub 1-2 łyżki lodowatej wody. Ciasto wyrobić i wstawić do lodówki na co najmniej 30 minut.


4. Duże płaty surowego kruchego ciasta podczas przekłada na blachę często się rwą. Aby temu zapobiec, ciasto trzeba nawinąć na oproszony mąką wałek i ostrożnie przenieść na blachę. 


5. Jeśli cisto przypala się od góry, należy przykryć je papierem do pieczenia lub pergaminem.

6. Przy pieczeniu ciast kruchych blachy nie smarujemy, gdyż dużo tłuszczu jest w cieście.
 
7. Aby ciasto kruche się udało:

  • trzeba przesiać mąkę
  • do ciasta trzeba wziąć tłuszcz mocno schłodzony, w przeciwnym przypadku zostanie on wchłonięty przez mąkę, a ciasto po upieczeniu będzie bardzo twarde!
  • zimny tłuszcz najlepiej szybko zetrzeć na tarce
  • po odmierzeniu wszystkich składników szybko zagnieść ciasto
  • jeśli ciasto w czasie rozwałkowywania zmięknie, nie wolno dodawać mąki. Trzeba ponownie je schłodzić
  • ciasto po ułożeniu w formie należy nakłuć widelcem
  • ciasto wstawiać do nagrzanego piekarnika i piec w temperaturze 200-220°C upieczone kruche ciasto należy wyjmować z formy lekko przestudzone, ale nie zimne

CIASTA PIASKOWE


1. Do wypieku bab wielkanocnych najlepsze są formy z kominkiem, ponieważ ciasto piecze się w nich bardziej równomiernie.

2. Babki pieczone w keksowych formach będą miały podłużne, apetyczne pęknięcie na środku, jeśli przed włożeniem do piekarnika posypiemy je przez środek niewielką ilością cukru.

3. Zdarza się, że wyjęcie upieczonej babki z formy to nie lada kłopot. Gdy jeszcze ciepłą formę owinie się zwilżoną serwetką, dzięki wydzielającej się parze ciasto natychmiast odejdzie od ścianek formy. Formę wystarczy odwrócić, a babka sama z niej wyskoczy.

4. Zdarza się, że w upieczonym ucieranym cieście tworzą się dziurki, babka nie wygląda apetycznie. Aby tego uniknąć, należy jaja ucierać ok. 30 sekund na puszystą masę, następnie powoli dodawać mąkę, stale ucierając. 


CIASTA DROŻDŻOWE

1. Aby ciasto drożdżowe dłużej zachowało świeżość i wilgotność, należy do jego przygotowania – zamiast całych jajek – użyć żółtek i dodać więcej tłuszczu niż podano w przepisie.

2. Ciasto drożdżowe jest dobrze upieczone jeżeli odstaje od formy, a patyczek w nie wbity pozostanie suchy. Ciasta nie należy zbyt długo przetrzymywać w piekarniku ponieważ łatwo można je przesuszyć.

3. Ciasto drożdżowe jest bardzo wrażliwe – nie lubi przeciągów i wstrząsów. Dlatego należy postępować z nim bardzo ostrożnie, zarówno podczas wyrastania i sprawdzania czy jest upieczone jak i podczas wyjmowania z formy.

4. Jeżeli podczas pieczenia przypalił się wierzch ciasta, należy (po wystygnięciu) zetrzeć go tarką o drobnych oczkach i posmarować lukrem lub dowolną polewą.


5. Aby ciasto drożdżowe było bardziej puszyste, zamiast mleka można dodać do niego maślankę lub jogurt.

6. Aby ciasto drożdżowe się udało:
  • wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową
  • mąka musi być świeża i przesiana
  • mleko powinno być letnie
  • masło roztopione, przestudzone
  • ciasto trzeba tak wyrobić, aby było lśniące i odchodziło od ręki
  • drożdże powinny być świeże (nie obeschnięte)
  • użycie drożdży suszonych powoduje wolniejsze rośnięcie ciasta 
  • drożdże należy zawsze zalewać ciepłym mlekiem, nigdy zaś gorącym, gdyż wysoka temperatura, zabija drożdże.

MAKOWCE, SERNIKI, PIERNIKI I INNE CIASTA

1. Aby sernik był delikatny i puszysty, należy do masy serowej dodać niewielką ilość bitej śmietany lub kilkanaście kropli alkoholu. To wypróbowany sposób na lekki sernik.

2. Marcepan bardzo szybko wysycha. Zamiast go wyrzucić, trzeba go pokruszyć, następnie dodać kilka lub kilkanaście kropli olejku migdałowego i dokładnie wyrobić.

3. Aby masa makowa była delikatna i aromatyczna, należy do niej dodać odrobinę musu jabłkowego.

4. Makowiec z ciasta drożdżowego lubi podczas pieczenia pękać. Jeśli chcesz aby był piękny to pamiętaj o kilku zasadach. Wszystkie produkty do ciasta muszą mieć jednakową temperaturę, mąka powinna być przesiana, ciasto wkładaj do nagrzanego piekarnika (180 stopni C). 


5. Piernik wyjmujemy z blachy dopiero, gdy całkowicie wystygnie.

6. Szarlotka będzie miała wyśmienity smak, jeśli pokrojone wcześniej jabłka zamoczymy w białym winie.

7. Gdy pieczemy ciasteczka z ciasta francuskiego należy pamiętać, aby układać je na brytfance w dużych odstępach od siebie, dzięki czemu unikniemy ich połączenia się, ponieważ ciasteczka te w czasie pieczenia zwiększają swoją objętość aż trzykrotnie.

8. Aby sernik się udał:
  • masa serowa będzie spoista i nie opadnie po upieczeniu, jeśli część mąki pszennej zastąpi się ziemniaczaną, kukurydzianą, kaszą manną albo ugotowanymi i zmielonymi ziemniakami
  • jeśli do sernika zostaną dodane owoce (świeże lub z puszki) lub gdy ser jest bardzo tłusty (i ciężki), do masy serowej trzeba wsypać ok. łyżeczki proszku do pieczenia, bo sernik nie urośnie
  • smak proszku do pieczenia będzie niewyczuwalny, jeśli zostanie wymieszany z niewielką ilością śmietany lub jogurtu
  • spód z kruchego ciasta należy przed nałożeniem masy serowej podpiec
  • sernik nie opadnie, jeśli po upieczeniu do ostygnięcia, pozostanie w wyłączonym piekarniku (przy otwartych drzwiczkach) 

BEZY

1. Aby spody w torcie bezowym dobrze się trzymały i były sztywne, należy dodać do nich skrobię spożywczą i sok z cytryny.

2. Jeżeli chcemy, aby tort bezowy łatwo się kroił i nie rozpadał się, powinniśmy tę czynność wykonywać natłuszczonym nożem. 

3. Bezy nie opadną podczas pieczenia, jeśli do ubitej piany dodamy troszkę mąki ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej i soku z cytryny. 

WYPIEKI DROBNE

1. Pączki pokrywa się lukrem lub cukrem pudrem, gdy są jeszcze gorące. 

2. Herbatniki długo będą kruche i świeże, jeśli do pojemnika, w którym są przechowywane dodamy odrobinę miałkiej soli. 

3. Kruche ciasteczka zachowają dłużej świeżość, jeśli do pojemnika, w którym je przechowujemy włożymy kawałek jabłka. Można także kruche ciasteczka przechowywać w pojemniku z pokrywka, do którego wrzucamy trochę ryżu.

TO TEŻ WARTO WIEDZIEĆ

Podstawą każdego udanego ciasta jest wybór odpowiedniej mąki:
 
  • krupczatka do ciast kruchych, półkruchych, biszkoptowych i tortowych 
  • mąka pszenna wymieszana z krupczatką do ciast drożdżowych i smażonych 
  • bardzo miałka mąka i dobrze przesiana do strudla

DODATKI DO CIAST
 
  • Aby rodzynki, które dodajemy do ciasta nie opadały na dno, należy obsypać je mąką.
  • Rodzynki do ciasta powinny być wcześniej namoczone na 2 godziny w mleku, aby były smaczniejsze. Jeśli jednak bardziej nam się spieszy można je zlać ciepłą wodą z odrobiną soku z cytryny.
  • Orzechy włoskie przeznaczone do ciast można przed użyciem nieco podpiec w piekarniku. Zyskają na smaku i aromacie, a skórka łatwo się złuszczy.
  • Gdy chcemy, aby polewa nie wsiąkała w ciasto, możemy przed jej nałożeniem posmarować wierzch ciasta warstwą dżemu lub marmolady.
  • Aby uzyskać lśniący lukier do ciast, należy dodać do niego odrobinę oleju roślinnego.
  • Placek z owocami będzie kruchy i bez zakalca, jeżeli - przed ułożeniem na nim owoców - ciasto posmarujemy białkiem i lekko posypiemy mąką.