Przepraszam za błędy ortograficzne i interpunkcyjne, język polski nie jest moją mocną stroną.
I'm sorry for mistakes. English is not my mother language.

środa, 30 marca 2016

Jak żyć z celiakią w Polsce?

Rzeczywistość - Jak żyć z celiakią w Polsce?

Co więcej mogę dodać do tego co napisano w artykule?  Niestety wiele produktów, które powinny być bezglutenowe zawierają niespodziewanie jako dodatek lub wypełniacz mąkę, np. ser biały, majonez, sosy, ... Więc czytanie etykiet to obowiązek. Nie czytając etykiet możesz sobie poważnie zaszkodzić! Zwróć uwagę na skład leków i suplementów oraz kosmetyków.

W dużych miastach dostęp do produktów bezglutenowych w marketach jest nieograniczony. Niestety w małych miasteczkach i wioskach trzeba robić zakupy na kilka tygodni i zamawiać w internecie, wtedy oczywiście dochodzą jeszcze koszty dostawy. Inna opcja, wszystko musisz zrobić sama, nawet chleb. 

Modna stała się dieta bezglutenowa, na wielu stronach kulinarnych można znaleźć przepisy na wypieki bezglutenowe. Pamiętaj tylko, że do takich wypieków trzeba użyć mąk z licencjonowanym znakiem przekreślonego kłosa. Mąki kukurydziana, jaglana, gryczana z natury bezglutenowe dostępne w sklepie, bez odpowiedniego znaku przekreślony kłos, mogą być zanieczyszczone glutenem podczas produkcji w zakładzie przemysłowym. Jeżeli masz ochotę na danie bezglutenowe a nie masz nietolerancji lub alergii to nie musisz się tym martwić. Jednak osoby chore muszą kupować tylko licencjonowane produkty, inaczej grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Zwróć uwagę, by proszek do pieczenia też był bezglutenowy.

Niestety późno zdiagnozowana celiakia skutkuje tym, że oprócz tej choroby zdążą się rozwinąć też inne choroby autoimmulogiczne, które niestety nie mijają i trzeba zażywać leki. Jak jesteś szczęściarzem to masz dwie choroby, ale tak rzadko bywa, masz ich kilka (np. choroby tarczycy, cukrzyca, depresja lub inne zaburzenia psychiczne, alergie, refluks, astma, anemia, choroby serca, niepłodność, osteoporoza, bóle mięśni, drgawki).

Niekiedy dieta bezglutenowa nie wystarczy, trzeba suplementować niektóre witaminy: D3 z K2, żelazo, kwas foliowy, witaminy z grupy B12, cynk, selen, wapń. Warto też suplementować tran (Omega - 3). Zadbaj też o prawidłową florę bakteryjną jelit, zażywaj probiotyki bez laktozy i bez glutenu np. synbiotyk viridian (szczególnie, gdy nie jesz nabiału).


Ja ciągle szukam (oprócz diety bezglutenowej), jakie produkty naturalnego pochodzenia np kurkuma, spirulina, mogą pomóc mi w eliminacji niektórych problemów zdrowotnych.