Przepraszam za błędy ortograficzne i interpunkcyjne, język polski nie jest moją mocną stroną.
I'm sorry for mistakes. English is not my mother language.

poniedziałek, 18 maja 2015

Trufle czekoladowe z awokado i malinami. Chocolate avocado truffles with raspberries.


16 sztuk
300 g gorzkiej bezglutenowej czekolady minimum 60% kakao
2 dojrzałe awokado, ugniecione na papkę
4 łyżeczki miodu
1 łyżeczka aromatu waniliowego
1 łyżeczka przyprawy do piernika (może zawierać śladowe ilości gorczycy, glutenu, selera, soi,  mleka, sezamu i jajka) lub 1/2 łyżeczki cynamonu
250 g malin
niesłodzone kakao

Czekoladę i miód rozpuść na kąpieli wodnej. Lekko przestudź. Dodaj awokado, przyprawę i aromat waniliowy, dokładnie wymieszaj składniki. Wstaw masę czekoladową do lodówki na 15 minut w zamrażalce. Z schłodzonej masy formuj gładkie kulki nadziane malinami. Obtocz trufle w kakao. Wstaw do lodówki, przechowuj w zamkniętym naczyniu.

16 truffles
300 g of gluten-free dark chocolate minimum of 60% cocoa
2 ripe avocados, mushed
4 teaspoons of honey
1 teaspoon of vanilla extract
1 teaspoon of gingerbread spice (may contain traces amount of mustard, gluten, celery, soy, milk, sesame and eggs) or 1/2 teaspoon of cinnamon
250 g of raspberry
unsweetened cocoa


Melt chocolate and honey on a water bath. Slightly cool. Add mushed avocado, spice and vanilla extract, mix the ingredients thoroughly. Put avocado chocolate mass in the fridge for 15 minutes in freezer. Form from the cooled mass smooth balls stuffed with raspberries. Dredge truffles in cocoa. Put in the fridge stored in a air tight container.


Bezglutenowe serowe knedle z śliwkami. Gluten-free cheese dumplings with plums.12 sztuk
250 g półtłustego białego sera
400 g ziemniaków
1 jajko
100 g  skrobi kukurydzianej lub bezglutenowej skrobi pszennej*
50 g skrobi ziemniaczanej*
50 g maki ryżowej*
cukier trzcinowy
sól
40 g masła
*Używam tylko produkty certyfikowane ze znakiem przekreślonego kłosa (patrz pod banerem z tytułem bloga PORADY). 

Śliwki umyj, pokrój na połówki lub ćwiartki. Ziemniaki ugotuj w wodzie z dwiema szczyptami soli. Odcedź i obierz. Zimne ziemniaki przeciśnij przez praskę. Wymieszaj z serem, jajkiem i szczyptą soli. Dodaj mąkę i zagnieć gładkie ciasto. Odrywaj nieduże kawałki ciasta, spłaszcz na dłoni, na środek połóż śliwkę, do niej dosyp około pół łyżeczki cukru trzcinowego. Zlep dokładnie ciasto formułując kulki. Gotuj w wodzie około 3 minut od wypłynięcia na powierzchnię. Podawaj ciepłe polane roztopionym masłem i posypane cukrem trzcinowym.

12 dumplings
250 g of semi-skimmed white cheese
400 g of potatoes
1 egg
100 g of
corn starch or gluten-free wheat starch*

50 g of potato starch*
50 g of rice flour
cane sugar
salt
40 g of butter

* I only use certified products with the crossed grain symbol, gluten-free products available in Poland (side pannel: My internet shops with gluten-free products).   

Wash plums, cut into halves or quarters. Boil potatoes in water with two pinches of salt. Drain and peel. Mash the cold potatoes. Mix with cheese, egg and a pinch of salt. Add the flour and knead a smooth dough. Tear off small pieces of dough, flatten at hand, at the center put a plum and about half a teaspoon of cane sugar. Stick exactly formulating the dough balls. Cook in water about 3 minutes after rising to the surface. Serve warm poured (topped) with melted butter and sprinkled with cane sugar.

Witamina B12 i konsekwencje jej niedoboru w organizmie.


Źródło: http://www.zdrowa-zywnosc.pl/artykuly/15-witamina-b12-prawdy-i-mity, dr Roman Pawlak
Etykieta wpisu: WITAMINY

Witamina B12 zwana też jest kobalaminą lub czerwoną witaminą. Witamina B12 została odkryta w XIX wieku w związku z śmiertelnymi zachorowaniami na anemię złośliwą, znaną jako choroba Addisona-Biermera, polegającej na gwałtownym zmniejszeniu krwinek czerwonych w związku z upośledzeniem funkcji wydzielniczej żołądka. Witamina B12 jest jedną z kilku witamin rozpuszczalnych w wodzie. Bierze udział w reakcjach chemicznych zachodzących w każdej komórce ludzkiego ciała. Jest niezbędna do normalnego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego, wytwarzania krwi, kwasów tłuszczowych, energii. 

Niedobór witaminy B12  jest dość powszechny na całym świecie. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych około 20%, a w Europie około 40% osób ma mały niedobór tej witaminy. W grupie ludzi narażonych na niedobór witaminy B12 znajdują się weganie (ludzie niespożywający żadnych produktów zwierzęcych), lakto-owo-wegetarianie (którzy nie spożywają produktów mięsnych ale używają produkty pochodzenia zwierzęcego, jak mleko, przetwory mleczne i jajka). Największe ryzyko niedoboru mają weganie oraz osoby starsze. Również osoby, którym wycięto dolną część jelita cienkiego są narażone na niedobór B12. Niedobór może być spowodowany niedostatecznym spożyciem tej witaminy (tak jest w przypadku wegan i wegetarian) albo niedostateczną jej absorpcją.

Niedobór witaminy B12 może spowodować wiele różnych problemów. Należą do nich między innymi: demencja, ataksja, atrofia nerwu wzrokowego, katatonia, psychozy, zmiany nastrojów, zawał mięśnia sercowego i zakrzepica żył, niedokrwistość megaloblastyczna oraz schorzenia neurologiczne, takie jak neuropatia, mielopatia (choroba rdzenia kręgowego), zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego i mózgu, upośledzenie pamięci, depresja, atrofia mózgu, zmęczenie, problemy ze skupieniem się i uwagą, zaniki pamięci i osłabienie, niemiły zapach ciała, stany zapalne ust, dolegliwości miesiączkowe. Generalnie uważa się, że krótkotrwały niedobór B12 nie powoduje zmian w układzie nerwowym. Nie mniej jednak długotrwały niedobór prowadzi do nieodwracalnych powikłań.

Witamina B12 ważna jest dla kobiet w ciąży, gdyż odgrywa dużą rolę w odtwarzaniu kodu genetycznego. Oddziałuje także na układ kostny - jej niedobory mogą być przyczyną krzywicy u dzieci i osteoporozy u kobiet powyżej 50 roku życia. Jej prawidłowy poziom w organizmie jest ważny również ze względu na to, że witamina B 12 wpływa na wchłanianie witaminy A i na aktywizację żelaza w organizmie.

Witamina B12 w organizmie człowieka przekształcana jest w dwie różne, biologicznie aktywne formy: metylokobalaminę i adenosylkobalaminę. Ponadto wyróżnia się cyjanokobalaminę - formę witaminy B12 często dodawaną do niektórych produktów, takich jak mleko sojowe. Jest ona również używana w suplementach dietetycznych. Cyjanokobalamina jest przekształcana w organizmie w aktywne formy witaminy. Oprócz biologicznie aktywnych form, istnieją również pseudo-witaminy B12, które nie mają żadnej wartości dla organizmu człowieka. Są one produkowane przez niektóre organizmy, takie jak na przykład algi. Jak wspomnieliśmy, nieaktywnie biologicznie formy witaminy B12 zostały znalezione także w niektórych produktach, typu fermentowane produkty sojowe. Należy jednak podkreślić, że nieaktywne biologicznie formy witaminy B12 mogą przyczynić się do niedoboru tej witaminy w organizmie, ponieważ blokują normalny proces metaboliczny form biologicznie aktywnych. Podsumowując, produkty roślinne nie zawierają aktywnych form witaminy B12.

Występowanie witaminy B 12 w przyrodzie jest ograniczone, ale wystarczają już małe dawki, gdyż jest witaminą bardzo aktywną. Najbogatszymi źródłami są produkty pochodzenia zwierzęcego: wątroba, nerki, serce, chude mięso, ryby, skorupiaki, sery i jaja. Witamina B12 produkowana jest tylko przez drobnoustroje. Przyczyną, dla której mięso i produkty zwierzęce zawierają tę witaminę jest to, że zwierzęta są w stanie zaabsorbować ją z układu trawiennego, gdzie bakterie produkują jej znaczące ilości.
Osoba dorosła powinna spożywać 2.4μg witaminy B12 każdego dnia. Wysoka temperatura niszczy witaminę B12. Badania wykazały, że poddanie produktu, który zawiera witaminę B12 gotowaniu, smażeniu czy innej obróbce cieplnej spowodowało spadek zawartości tej witaminy od około 23, aż do prawie 97% w zależności od rodzaju produktu, temperatury i czasu. Najnowsze badania przeprowadzone w Norwegii sugerują, że witamina B12 z mięsa i jaj nie jest aż tak dobrze przyswajalna, jak z nabiału i ryb. Warto jednak w tym momencie dodać, że spożycie mleka i nabiału podwyższa między innymi ryzyko raka prostaty. Dlatego zwiększenie spożycia tych produktów mogłoby mieć niewskazane konsekwencje. Osoba spożywająca typową dla krajów zachodnich i Polski dietę złożoną z mięsa, wędlin i produktów mięsnych, spożywa dwa do trzech razy więcej witaminy B12 niż wynosi jej zapotrzebowanie. 
Generalnie zaleca się aby weganie, wegetarianie, osoby starsze (powyżej 50. roku życia), a także osoby, które często używają środków na nadkwasotę, spożywały witaminę B12 w postaci suplementów. Najmniejsza dawka cyjanokobalaminy (forma witaminy B12 spożywana w suplementach) konieczna do zaniknięcia łagodnej postaci niedoboru witaminy B12 wynosi więcej niż 100 dawek zalecanych do spożycia w diecie, która wynosi około 2.4μg. Oznacza to, że dawka spożywana w postaci suplementów powinna wynosić przynajmniej 250μg. Witamina B12 dostarczona z suplementów absorbowana jest w inny sposób, niż witamina dostarczona w diecie. 
Oprócz suplementów dobrym źródłem witaminy B12 są tzw. nutritional yeast (drożdże odżywcze). Dwie czubate łyżeczki albo jedna czubata łyżka stołowa zawierają mniej więcej tyle tej witaminy, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie. 

Poziom witaminy B12 może być zbadany na kilka sposobów. Najbardziej dokładnym testem jest sprawdzenie poziomu kwasu metylmalonowego w moczu. Normalny poziom tego kwasu wynosi 0.08 do 0.56 mmol/L. Podwyższony poziom oznacza niedobór tej witaminy (niewydolność nerek i zmniejszenie objętości wewnątrznaczyniowej mają również wpływ na poziom tego kwasu). Innym testem jest pomiar B12 w surowicy krwi. Są przynajmniej dwa testy, które mogą być używane do pomiaru poziomu B12 w surowicy krwi: analiza radioimmunologiczna i analiza mikrobiotyczna. Analiza radioimmunologiczna często może pokazać fałszywy pozytywny wynik, tylko dlatego, że mierzy ona nie tylko aktywne ale również nieaktywne rodzaje witaminy B12. Poziom podaje się albo w mmol/L albo w pg/mL. Poziom witaminy B12 w serum krwi nie powinien być niższy niż 150pmol/L albo 200pg/mL. Poziom B12 może być również pośrednio oceniony po pomiarze homocystyny we krwi. Podniesiony poziom homocystyny (> 15µmol/L) może oznaczać niedobór witaminy B12, kwasu foliowego albo witaminy B6. W takim przypadku należy przeprowadzić dodatkowe testy. 

W przypadku stwierdzenia niedoboru witaminy B12 należy skonsultować z lekarzem tryb leczenia. Generalnie, niedobór witaminy B12 leczy się wstrzykując domięśniowo 1000mg. Zwykle wstrzykuje się albo hydroksykobalaminę albo cyjanokobalaminę (dwie formy witaminy, które organizm człowieka jest w stanie przekształcić w formy biologicznie aktywne) codziennie przez dwa tygodnie, a potem raz na dwa tygodnie przez 6 miesięcy. Badania wskazują również na to, że dzienne spożycie 1000 albo 2000μg w formie suplementów przynosi podobny efekt. 

Jak interpretować wyniki podstawowych badań medycznych?


Witamina B12 ważna jest dla kobiet w ciąży, gdyż odgrywa dużą rolę w odtwarzaniu kodu genetycznego. Oddziałuje także na układ kostny – jej niedobory mogą być przyczyną krzywicy u dzieci i osteoporozy u kobiet powyżej 50 roku życia.

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/niedobor-witaminy-b12-powoduje-anemie-chorobe-addisona-biermera_39072.html
Witamina B12 została odkryta w XIX w. w związku ze  śmiertelnymi zachorowaniami na anemię złośliwą (znana jako choroba Addisona-Biermera, która polega na gwałtownym zmniejszeniu krwinek czerwonych w związku z upośledzenie funkcji wydzielniczej żołądka).

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/niedobor-witaminy-b12-powoduje-anemie-chorobe-addisona-biermera_39072.html
Witamina B 12 nazywana jest też kobalaminą lub "czerwoną witaminą".

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/niedobor-witaminy-b12-powoduje-anemie-chorobe-addisona-biermera_39072.html
Witamina B 12 nazywana jest też kobalaminą lub "czerwoną witaminą".

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/niedobor-witaminy-b12-powoduje-anemie-chorobe-addisona-biermera_39072.html
Witamina B 12 nazywana jest też kobalaminą lub "czerwoną witaminą".

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/niedobor-witaminy-b12-powoduje-anemie-chorobe-addisona-biermera_39072.html