Przepraszam za błędy ortograficzne i interpunkcyjne, język polski nie jest moją mocną stroną.
I'm sorry for mistakes. English is not my mother language.

poniedziałek, 21 września 2015

Sałatka ryżowa z anansem i kurczakiem. Pineapple chicken rice salad.


120 g białego ryżu
500 g piersi z  kurczaka
140 g kukurydzy z puszki
1 puszka ananasa (350 g) pokrojonego na kawałki

1 łyżeczka bezglutenowego bulionu warzywnego w proszku 
2 łyżki soku z ananasa z puszki
2 łyżki majonezu bezglutenowego
sól i pieprz

Ryż gotuj w osolonej wodzie przez 10 minut. Pierś z kurczaka ugotuj w wodzie z łyżeczką bulionu w proszku, 15 minut. Kurczaka pokrój w kostkę, połącz z ryżem, kukurydzą, ananasem, sokiem z ananasa i majonezem, dopraw wszystko solą i pieprzem. Wymieszaj.



120 g of rice
500 g of chicken breast
140 g of canned corn
1 tin of pineapple (350 g), cut into chunks
1 teaspoon of gluten-free vegetable broth powder
2 tablespoons of pineapple juice from the can

2 tablespoons of gluten-free mayonnaise
salt and pepper

Boil rice in water with pinch of salt, 10 minutes. Cook chicken breast in water with one teaspoon of broth powder, 15 minutes. Cut chicken into cubes. To cooked rice add chicken, corn, pineapple, pineapple juice and mayonnaise.
Season salad with salt and pepper. Mix all ingredients. 


Wyszukane - oleje tłoczone na zimno.

Polecam oleje - rydzowy z lnianki, lniany i z wiesiołka do stosowania na zimno a do smażenia olej kokosowy dziewiczy. 
Kwasy Omega-6 i Omega-3 znajdziesz w oleju lnianym (stosunek 0,5:1), w oleju rydzowym (0,4:1). Odpowiedni stosunek kwasów tłuszczowych Omega jest bardzo ważny, ponieważ tylko wtedy posiada on właściwości zdrowotne. 
Olej z wiesiołka zawiera wyjątkowo duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – kwasu linolowego (LA) i gamma-linolenowego (GLA).
A pozyskiwany z miąższu kokosa olej powszechnie uważa się za najzdrowszy olej na ziemi. Wszystko dlatego, że ma w swoim składzie wyjątkową grupę cząstek tłuszczu - trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT). Mimo że są to uważane za niezdrowe tłuszcze nasycone (stanowią 90 proc. oleju kokosowego), spożywane w niewielkich lub umiarkowanych ilościach mogą przynieść wiele korzyści.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/olej-kokosowy-zastosowanie-w-kuchni-kosmetyce-wlasciwosci-oleju-kokoso_35755.html

SemCo (http://www.semco.pl/) to polska firma z rodzinną tradycją. Historia rodziny korzeniami swymi sięga Francji, skąd w 1782 r. przybyli ich przodkowie i osiedlili się w Polsce. Bazują na produkcji olejów zawierających NNKT (nienasycone kwasy tłuszczowe), w tym wiesiołka, ogórecznika, zarodków pszenicy i pestki czarnej porzeczki. Ponadto tłoczą len, lniankę, konopie, ostropest itp. Produkcja olejów w zakładzie oparta jest o plantacje nasion kontraktowanych i monitorowanych w ciągu okresu wegetacji. Nasiona pochodzą z polskiej hodowli oraz z własnych odmian rejestrowanych w COBOR np. Lnianka Jara Śmiłowska. 
Produkują olej wielkopolski olej rydzowy, z wiesiołka, lniany, budwigowy, z pestek dyni, z czarnuszki, ostropestowy.



Ol'Vita (http://www.olvita.pl/index.php) powstała w 2004 roku i jest firmą rodzinną. Jej działalność jest kontynuacją i wykorzystaniem 10-letniego doświadczenia w branży olejarskiej od 1994 roku. Firma otrzymała Puchar Jakości 2013 za wysoką jakość serii produktów "Olej lniany do diety dr Budwig", który został nadany przez Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. Prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie. 
Produkują miedzy innymi: olej lniany, z pestek moreli, kokosowy zimnotłoczony ekstra virgin, z ogórecznika, z pestek dyni, z czarnuszki.



VITACORN Sp. z o.o. (http://www.vitacorn.com.pl/) powstała w 1988 roku. Zakład Produkcyjny położony jest w powiecie gnieźnieńskim, woj. Wielkopolskie, wśród obszarów wiejskich słynących z upraw zbóż o wysokiej jakości, a także intensywnej produkcji rolnej, ograniczającej nadmierne stosowanie chemicznych środków nawozowych i pielęgnacyjnych. Vitacorn jest producentem olei, które swoimi walorami zasłużyły na uznanie i zostały wpisane na Listę Produktów Regionalnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Należy do nich olej z pestek dyni oraz olej rzepakowy "wielkopolski". Produkowane przez firmę oleje powstają na bazie surowca starannie dobranego pod względem jakości, dostarczanego od lat przez stałych, współpracujących z firmą producentów rolnych. Ponadto Vitacorn produkuje również olej sezamowy, słonecznikowy, z orzechów włoskich, olej lniany " złocisty", ostropestowy, z czarnuszki, z oliwek i inne. 


GPHU Kowalski (http://www.olejekowalski.pl/) to producent olei tłoczonych na zimno. Firma produkuje olej lniany Kowalski, olej lniany z ziołami i olej rzepakowy Kowalski. Olej lniany z ziołami zawiera dodatek bazylii, czosnku granulowanego, papryczki pepperoni  i kolorowego pieprzu.


Cameleon (http://www.oleje-cameleon.pl/) to mała rodzima firmą, która stawia na jakość i zadowolenie klientów. Zajmuje się tłoczeniem olei, które trafiają do klientów maksymalnie 3 dni po wytłoczeniu. Tylko tak świeży olej jest najbardziej skuteczny i smaczny. Strategią firmy jest właśnie sprzedaż bezpośrednia za pomocą sklepu internetowego, jak również wystawianiu się na targach ze zdrową żywnością m.in w Poznaniu, Gdyni (Jadłostajnia) czy w Warszawie. Tylko w taki sposób firma jest w stanie zaoferować najszlachetniejszy olej, z wysoką zawartością kwasów Omega, który nie ulegnie degradacji na sklepowym regale. W 2012 roku firma została nagrodzona prestiżową nagroda Grand Prix Jarmarku Dominikańskiego. 
Firma produkuje olej kokosowy, konopny, lniany, makowy, z czarnuszki, z kozieradki, z lnianki, z nasion ostropestu, z pestek dyni, z rokitnika, z wiesiołka.