Przepraszam za błędy ortograficzne i interpunkcyjne, język polski nie jest moją mocną stroną.
I'm sorry for mistakes. English is not my mother language.

niedziela, 27 listopada 2022

Dlaczego warto pić napar z rumianku?

Rumianek pospolity (łac. Matricaria recutita) to jedna z najbardziej znanych i popularnych

roślin leczniczych. Inne jej nazwy to rumianek lekarski, rumianek apteczny.
Rumianek występuje powszechnie w całej Europie oraz w wielu miejscach w Azji, w Ameryce Północnej i Australii. Ma niewielkie wymagania glebowe. Rośnie dziko jako chwast na polach, miedzach i nieużytkach, w ogródkach, na leśnych łąkach i górskich zboczach. Szczególnie obficie pojawia się po śnieżnej zimie i wilgotnej wiośnie. Niestety w wyniku chemicznego zwalczania chwastów ta cenna roślina lecznicza znika z miejsc naturalnego występowania. Ze względu na duże zapotrzebowanie na rumianek w ziołolecznictwie i kosmetologii, jest on coraz częściej uprawiany na plantacjach.

Jest popularną rośliną wykorzystywaną w ziołolecznictwie i kosmetologii. Surowcem zielarskim są wysuszone biało-żółte kwiaty, z których można przygotowywać napary, okłady, maści itp. 
Wysuszone koszyczki, zbiera się na początku kwitnienia (gdy kwiaty języczkowe jeszcze nie zwisają). Zbiór najlepiej przeprowadzać w suche, słoneczne dni, w godzinach popołudniowych - wtedy rośliny zawierają najwięcej substancji czynnych. Koszyczki suszy się w przewiewnym i zacienionym pomieszczeniu rozłożone cienką warstwą.
Nie powinno się zbierać ziela rosnącego przy ruchliwych drogach ze względu na zanieczyszczenia chemiczne.

W kwiatach rumianku znajduje się olejek eteryczny (0,3-1,3%), w którego skład wchodzą:
  • chamazulen (6-18%, środek o działaniu antyalergicznym, bakteriobójczym i przeciwzapalnym)
  • α-bisabolol i jego tlenki (25-50%, mają właściwości kojące, poprawiają wygląd suchej lub uszkodzonej skóry, zmniejszają łuszczenie)
  • spiroeter
  • β-farnezen
  • mircen
  • kadinen i inne (substancje zapachowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne).

W rumianku można również odnaleźć:
  • flawonoidy (przeciwutleniacze)
  • pochodne kumaryny, np. umbeliferon i herniaryna (mają wpływ na krzepliwość krwi)
  • spirocykliczne poliacetyleny ( o działaniu przeciwbólowym, antybakteryjnym i pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy)
  • śluz (do 17%)
  • cholinę (witamina B4, która jest niezbędną substancją w budowie komórkowej)
    witaminę C
    karotenoidy (przeciwutleniacze niezbędne do prawidłowej pracy wzroku)
  • witaminę C
  • karotenoidy (przeciwutleniacze niezbędne do prawidłowej pracy wzroku)
  • fitosterole (obniżające poziom cholesterolu)
  • fenolokwasy
  • garbniki katechinowe ( o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym oraz ściągającym)
  • kwasy fenolowe
  • gorycze (glikozydy, pobudzające układ trawienny)
  • sole mineralne.

Dzięki tej różnorodności składników rumianek zawdzięcza opinię jednej z najcenniejszych roślin leczniczych.


Wyciągi i napary z rumianku stosuje się między innymi w schorzeniach takich jak: astma oskrzelowa
alergia, katar sienny, zapalenie górnych dróg oddechowych, wzdęcia, dolegliwości trawienne, zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit, zapalenie jelita grubego, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, kolka niemowlęca, stany zapalne gardła (płukanki), bolesne skurcze jelit u dzieci i niemowląt, zewnętrznie w chorobach skóry przebiegających z jej podrażnieniem. zewnętrznie w stanach zapalnych pochwy.


Rumianek na zapalenie spojówek

Składniki naparu rumiankowego działają antyseptycznie, ściągająco i przeciwzapalnie. Ponadto hamują wydzielanie histaminy. To czyni z naparu bardzo skuteczny środek do przemywania i kompresów na podrażnione oczy – czy to z powodu stanu zapalnego spojówek, czy uczulenia.

Rumianek na podrażnienia skóry

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym rumianku - co jest związane z zawartością alfa-bisabololu i spiroeteru, w mniejszym stopniu chamazulenu - napar z jego kwiatów jest doskonałym środkiem pomocnym przy wielu problemach skórnych.

Można go stosować np. do przygotowania parówek, kompresów lub do przemywania skóry dotkniętej trądzikiem, do łagodzenia podrażnień, a nawet zmian skórnych spowodowanych grzybicą.

Pomoże także przy owrzodzeniach, oparzeniach, świądzie. Dlatego wyciąg z rumianku jest bardzo cenionym składnikiem wielu kosmetyków - kremów, maseczek, płynów do mycia i kąpieli - przeznaczonych do skóry delikatnej i wrażliwej.

Rumianek na włosy

Ekstrakt z rumianku jest składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów - ale tylko blond, ma bowiem silne właściwości rozjaśniające. Przywraca im naturalną jasną barwę, nadaje połysk i elastyczność, ułatwiając ich układanie.

W przypadku włosów przetłuszczających się przeciwdziała pojawieniu się łupieżu. A ponadto dzięki zawartości licznych związków mineralnych zapobiega wypadaniu włosów, odżywiając ich cebulki.

Rumianek na rany

Olejek pozyskiwany z kwiatów rumianku ma nie tylko silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ale również pobudza przemianę materii w skórze i dzięki temu przyśpiesza gojenie się drobnych ran. Dlatego znajduje się on w wielu leczniczych kremach, maściach czy żelach, które działają antyseptycznie i jednocześnie ułatwiają zabliźnianie się zranień skóry.

Udowodniono, że wyciąg i olejek z rumianku pomagają w leczeniu zakażeń bakteryjnych i grzybiczych wywołanych m.in. bakterią staphylococcus aureus czy drożdżakiem candida albicans.

Rumianek pomocny przy trądziku

Przemywanie cery trądzikowej naparem z rumianku oczyszcza oraz łagodzi podrażnienia, świąd i niewielkie owrzodzenia skóry. Obecność spiroeteru oraz alfa-bisabololu sprawiają, że rumianek wspomaga łagodzenie podrażnień skóry.

Rumianek na uspokojenie

Rumianek ma właściwości rozluźniające, pomaga odprężyć się i uspokoić skołatane nerwy – to zasługa m.in. spiroeteru i związków kumaryny.

W stanach zdenerwowania, wypicie szklanki herbatki rumiankowej działa uspokajająco, wycisza emocje i redukuje nadmierny stres. Stosowanie kąpieli rumiankowej również pozwala odzyskać dobre samopoczucie i spokój wewnętrzny oraz ma korzystny wpływ na cały system nerwowy. A problemy ze snem miną, gdy położymy głowę na małej poduszeczce, do której wsypiemy trochę suszonych kwiatów rumianku.

Rumianek na żołądek

Dzięki aktywnym substancjom zawartym w rumianku, skutecznie radzi on sobie z różnymi dolegliwościami trawiennymi.

Spiroeter hamuje wydzielanie histaminy, serotoniny i bradykininy – substancji wywołujących stany zapalne. Flawonoidy i pochodne kumaryny wpływają rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit i przewodów żółciowych. W rezultacie napar z rumianku działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka, poprawia przepływ żółci, korzystnie działa na przewód pokarmowy i wątrobę.

Herbatka rumiankowa po sutym i tłustym posiłku ułatwi jego trawienie. Jest ona także zalecana jako środek pomocniczy w nadkwaśności żołądka i nadmiernym wydzielaniu soku żołądkowego, przynosi ulgę w chorobie wrzodowej i zapaleniu błony śluzowej żołądka.

Ponieważ zawarte w rumianku flawonoidy i związki kumaryny powodują obniżenie napięcia mięśni gładkich żołądka i jelit, herbatka rumiankowa jest bardzo skutecznym środkiem wiatropędnym. Przynosi ulgę przy: nadmiernej fermentacji i wzdęciach, kolce jelitowej, świetnie radzi sobie z bólami brzucha.
Ma delikatne działanie przeczyszczające, rumianek ułatwia wypróżnienie i pośrednio przyczynia się do leczenia hemoroidów.

Jej właściwości rozkurczające i jednocześnie antyseptyczne sprawiają, że jest również przydatna przy problemach z nerkami i pęcherzem moczowym.

Rumianek na ból

Czasami rumianek nazywany jest „ziołową aspiryną”. Wszystko dlatego, że przed wiekami był on wykorzystywany jako domowy środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.
Kwiaty rośliny do dzisiaj wykorzystywane są samodzielnie lub też w połączeniu z innymi środkami przeciwzapalnymi. Ma to na celu zmniejszenie bólu, zatorów, a także obrzęku i zaczerwienienia.


Rumianek a cukrzyca

Rumianek ma również działanie przeciwcukrzycowe. Wywiera korzystny wpływ na trzustkę, przez co pomaga zapobiegać nadmiernemu wzrostowi poziomu glukozy we krwi.

Rumianek a serce

W ostatnim czasie przebadano potencjał działania rumianku w zakresie wspierania ochrony układu sercowo-naczyniowego. Ze względu na wysoki poziom flawonoidów, regularne spożywanie zioła pozwoliło u starszych mężczyzn minimalizować ryzyko zgonu, wynikające z chorób niedokrwiennych serca. W The Lancet opublikowano wyniki badań,  w których potwierdzono, że większa ilość flawonoidów spożywanych w żywności i ziołach zmniejsza ryzyko śmierci związanej z chorobami wieńcowymi. Dotyczy to zatem nie tylko samego ziela, ale także innych produktów roślinnych, chociażby takich jak ziele czystka, borówki, żurawina, winogrona, kakao, a także większość nasion i orzechów.


Rumianek na infekcje gardła i jamy ustnej

Olejek eteryczny, a zwłaszcza zawarty w nim alfa-bisabolol i spiroeter, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej. W efekcie rumianek bardzo skutecznie radzi sobie z: infekcjami gardła, zakażeniami grzybiczymi jamy ustnej, stanami zapalnymi dziąseł.



Rumianek ma potencjalne działanie przeciwnowotworowe

Przez dużą zawartość substancji o działaniu antyoksydacyjnym, ekstrakt z rumianku zapobiega rakowi i ma zdolności do regulowania angiogenezy guza.
Rumianek zawiera antyoksydacyjną apigeninę. W badaniach z użyciem probówek wykazano, że apigenina zwalcza komórki nowotworowe, zwłaszcza piersi, przewodu pokarmowego, skóry, prostaty i macicy.
Niedawno opublikowane w Journal of American Society for Biological Experimental Biology badania wykazują, iż rumianek powoduje minimalne efekty związane z hamowaniem wzrostu zdrowych komórek. Jednocześnie potwierdziły one znaczne zmniejszenie ilości komórek nowotworowych w ludzkim organizmie, zapewne dzięki blokowaniu nadmiernej produkcji androgenów.

Przeciwutleniacze zawarte w rumianku wpływają na zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie poprzez neutralizowanie uszkodzeń powodowanych przez wolne rodniki, a także przez zapobieganie mutacji komórek. 


Rumianek w kosmetyce

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i łagodzącym, rumianek jest wspaniały dla osób dbających o urodę. Wyciąg z tej rośliny często dodawany jest do kosmetyków dostępnych w drogeriach. Można znaleźć go w składzie żeli i płynów do mycia ciała, szamponów, kremów i balsamów.
Kosmetyki na bazie rumianku są przeznaczone dla skóry alergicznej, delikatnej i wrażliwej. Działają kojąco, zmniejszają podrażnienia, odświeżają, nawilżają i dodają skórze blasku.

Ekstrakt z rumianku jest ważnym składnikiem past do zębów oraz płukanek do ust i gardła.

Rumianek ― sposoby użycia

Ziele rumianku można wykorzystywać na różne sposoby. Najbardziej popularne jest przygotowanie herbaty/naparu. Wystarczy zalać gorącą wodą jedną kopiastą łyżeczkę do herbaty suszu i pozostawić do naciągnięcia 10 minut pod przykryciem, potem odcedzić. Tak przygotowany napar możemy pić 3 razy dziennie po pół szklanki między posiłkami w zaburzeniach funkcjonowania przewodu pokarmowego (w przypadku wzdęć czy kolek). Dodatkowo napar ten można stosować do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i w postaci okładów na owrzodzenia, oparzenia, rany i w zapaleniach spojówek.
Jeśli potrzebny jest odwar do kąpieli i płukania włosów, procedura przygotowania jest taka sama, należy jedynie użyć większej ilości ziela.

Podczas przygotowywania okładów kopiastą łyżkę stołową rumianku należy zalać 1/4 litra gotującego się mleka lub wody, pozostawić do naciągnięcia. Okłady robi się z ciepłego odwaru. Zaparzony rumianek wykorzystuje się także do inhalacji, czyli wdychania oparów.

Kąpiel w rumianku - 100g koszyczków rumianku należy zalać 3 litrami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem 15 minut. Tak przygotowany odwar przecedzamy i wlewamy do wanny z ciepłą wodą. 20-minutowa kąpiel działa uspokajająco, łagodzi podrażnienia skóry i dezynfekuje całe ciało.

W przypadku dolegliwości bólowych najłatwiej jest przygotować poduszeczkę ziołową. Lniany woreczek napełnia się suszonymi kwiatami rumianku, zaszywa, podgrzewa i przykłada na bolące miejsce. Można przygotować olej rumiankowy ze świeżych kwiatów zalanych oliwą z oliwek. Mikstura stoi na słońcu przez 14 dni. Potem olej przechowuje się w lodówce.

Rumianku używa się też w postaci maści przygotowanej na bazie smalcu i świeżych kwiatów. Całość rozgrzewa się, odstawia na noc w chłodne miejsce, a następnego dnia podgrzewa się lekko, przeciska przez ściereczkę i rozlewa do słoiczków. Oczywiście gotowe maści oraz wyciągi alkoholowe i mieszanki z innymi ziołami dostępne są w aptekach.

Rumianek ma jeszcze jedno, nietypowe zastosowanie: jest kwiatem jadalnym, wykorzystywanym w przygotowaniu i ozdabianiu potraw. Można dorzucać rumianek do zup lub sałatek oraz dekorować nim ciasta.


Rumianek ― czy jest bezpieczny?

Naukowcy twierdzą, że rumianek stosowany w zalecanych dawkach absolutnie nie zagraża zdrowiu, nawet u niemowląt, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Rumianek został zakwalifikowany przez FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) jako surowiec bezpieczny do stosowania.

Chociaż ma on właściwości przeciwuczuleniowe (dzięki obecności chamazulenu), to znane są bardzo rzadkie przypadki wystąpienia alergii i wstrząsu anafilaktycznego po zastosowaniu rumianku u osób uczulonych na rumianek, chryzantemy, czy astry.

Rumianek może także wzmacniać lub osłabiać działanie niektórych leków, dlatego przed włączeniem go do swojej diety, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym terapię.

Wyciąg z rumianku należy stosować ostrożnie u pacjentów zażywających doustne leki przeciwzakrzepowe (warfaryna) ze względu na zwiększone ryzyko krwotoków oraz u pań stosujących hormonalną terapię zastępczą (HTZ) – wodne wyciągi rumianku mogą osłabiać działanie HTZ.





sobota, 26 listopada 2022

Słodkie szyszki. Sweet cones.

 


/scroll down to English version/

150 g bezglutenowych cukierków krówki, użyłam dla wegan
50 g gorzkiej czekolady, użyłam dla wegan
100 g masła
100 g ryżu preparowanego

W garnku na małym ogniu podgrzewaj masło i krówki tak długo, aż się wszystko rozpuści i połączy. Dodaj czekoladę i podgrzewaj aż się wszystko połączy. Zestaw z ognia, dodaj preparowany ryż i wymieszaj. Po lekkim przestudzeniu formuj szyszki. Odstaw na godzinę.

150 g of gluten-free fudge candies, I used for vegans
50 g dark chocolate, I used for vegans
100 g of butter
100 g of puffed rice

In a saucepan over low heat, heat butter and fudge until everything is melted and combined. Add chocolate and heat until everything is combined. Remove from the heat, add the puffed rice and mix. After slightly cooling, form cones. Leave for an hour.



Surówka z pora i fasoli. Leek and bean salad.

 


/scroll down to English version/

15 cm pora, biała część, pokrojony w plasterki
1 czerwona papryka, pokrojona w mała kostkę
5 małych ogórków konserwowych, pokrojone w małą kostkę
pęczek koperku, grubo posiekany
150 g żółtego sera
1 puszka czerwonej fasoli
2 łyżki majonezu
2 łyżki jogurtu greckiego
sól i pieprz do smaku

Fasolę z puszki przepłucz wodą i odsącz na sitku. Ser zetrzyj na dużych oczkach. Wszystkie składniki wymieszaj, dopraw solą i pieprzem.

15 cm leek, white part, sliced
1 red pepper, cut into small cubes
5 small pickled cucumbers, cut into small cubes
a bunch of dill, coarsely chopped
150 g of yellow cheese
1 can of red beans
2 tablespoons of mayonnaise
2 tablespoons of Greek yogurt
salt and pepper to taste

Rinse canned beans with water and drain in a sieve. Grate the cheese on the large mesh. Mix all ingredients, season with salt and pepper.



sobota, 12 listopada 2022

Tort z musem z czarnej porzeczki. Cake with blackcurrant mousse.




/scroll down to English version/


biszkopt
6 jajek
2 łyżki wody
6 łyżek cukru
3 łyżki bezglutenowej skrobi kukurydzianej
2 łyżki bezglutenowej mąki ryzowej
1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia

krem śmietanowo-czekoladowy
100 g gorzkiej czekolady
500 ml śmietany kremówki
2 łyżki cukru pudru

mus z czarnej porzeczki
250 g mrożonej czarnej porzeczki
50 g cukru
2 łyżeczki soku z cytryny
2 1/2 łyżeczki żelatyny
3 - 4 łyżki zimnej wody
150 ml śmietany kremówki

czarna porzeczka i bezglutenowe mini biszkopciki do dekoracji

Mąkę wymieszaj z kakao i proszkiem do pieczenia. Żółtka oddziel od białek, wymieszaj żółtka z 2 łyżkami wody i roztrzep. Białka ubij na sztywną masę. Dodawaj porcjami cukier i dalej ubijaj. Potem porcjami dodawaj żółtka i ubijaj, aż uzyskasz puszystą masę. Do ubitych białek dodaj porcjami mąkę, delikatnie wymieszaj do połączenia składników. Ciasto przelej do formy i piecz 30 minut w nagrzanym piekarniku do 170 stopni Celsjusza z termoobiegiem. Odstaw do ostygnięcia.

Czekoladę rozpuść na kąpieli wodnej, odstaw do ostygnięcia. Śmietanę kremówkę ubij z cukrem pudrem na sztywną masę. dodaj rozpuszczoną czekoladę i wymieszaj dokładnie. Ciasto przekrój na dwie równe części. Na dolną warstwę ciasta nałóż krem czekoladowy i przykrój drugą porcją ciasta. Wstaw do lodówki na godzinę.

Czarą porzeczkę podgrzej z cukrem i sokiem z cytryny. Odstaw do ostygnięcia.
Przeciśnij porzeczki przez sito by pozbyć się skórek i pestek.
Żelatynę wymieszaj z zimną wodą, podgrzej chwilkę, aż żelatyna się rozpuści. Nie możesz zagotować żelatyny bo straci właściwości żelujące.
Śmietanę ubij na sztywno, dodaj mus z czarnej porzeczki, wymieszaj. Na koniec dodaj żelatynę i dokładnie wymieszaj. Gdy mus z czarnej porzeczki zacznie tężeć przełóż na wierzch ciasta.

Przed podaniem udekoruj czarną porzeczką i mini biszkoptami.


sponge cake
6 eggs
2 tablespoons of water
6 tablespoons of sugar
3 tablespoons of gluten-free corn starch
2 tablespoons gluten-free rice flour
1 teaspoon of gluten-free baking powder

chocolate cream
100 g of dark chocolate
500 ml of heavy cream
2 tablespoons of icing sugar

blackcurrant mousse
250 g of frozen blackcurrant
50 g of sugar
2 teaspoons of lemon juice
2 1/2 teaspoons of gelatin
3 - 4 tablespoons of cold water
150 ml of heavy cream

blackcurrant and gluten-free mini biscuits for decoration

Mix flour with cocoa and baking powder. Separate the yolks from the egg whites, mix the yolks with 2 tablespoons of water. and beat with fork. Beat the whites until stiff. Add sugar in portions and continue beating. Then add the egg yolks in portions and beat until you get a fluffy mass. Add the flour to the whipped egg whites, mix gently to combine the ingredients. Pour the dough into a mold and bake for 30 minutes in a preheated oven to 170 degrees Celsius with air flow. Leave to cool.

Melt the chocolate over a water bath, set aside to cool. Whip the heavy cream with the icing sugar until stiff. Add melted chocolate and mix thoroughly. Cut the dough into two equal parts. Apply the chocolate cream on the bottom layer of the cake and cover it with the second portion of the cake. Put in the fridge for an hour.

Heat the blackcurrant with sugar and lemon juice. Leave to cool. Push the currants through a sieve to get rid of the skins and seeds. Mix the gelatin with cold water, heat it for a moment until the gelatin dissolves. You can't boil gelatin because it will lose its gelling properties. Whip the cream until stiff, add the blackcurrant mousse, mix. Finally, add gelatin and mix thoroughly. When the blackcurrant mousse start to solidify, put it on top of the cake.

Garnish with blackcurrant and mini biscuits before serving.