Treści umieszczone na stronie są tylko informacją, a nie poradą medyczną czy dietetyczną. Jakiekolwiek zmiany żywieniowe wprowadziłam na własną odpowiedzialność. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, to zasięgnij pomocy uprawnionego specjalisty.

piątek, 17 czerwca 2016

Czystek zioło. Cistus.

Czystek (łac. Cistus incanus) to krzew o białych, różowych i czerwonych kwiatach, który pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Obecnie najczęściej można go spotkać w Grecji oraz na Wyspach Kanaryjskich. Jego lecznicze właściwości są znane od tysięcy lat, kiedy był powszechnie używany w ziołolecznictwie. Uważa się, że czystek to mirra znana ze Starego Testamentu. 

Picie herbaty z czystka, której bazę stanowi ziele tej rośliny - jest skuteczne w walce z wieloma chorobami i znajduje coraz szersze zastosowanie w medycynie naturalnej. Wszystko dzięki zawartości polifenoli - silnych antyoksydantów, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie.  

Czystek charakteryzuje się wysoką zawartością polifenoli - silnych przeciwutleniaczy. Są to substancje, które mają właściwości antyoksy­dacyjne, tzn. neutralizują wolne rodniki, które mogą się przyczynić do powstania wielu chorób, w tym nowotworowych. Ponadto polifenole hamują powstawanie i rozwój stanów zapalnych w organizmie, a także wzmacniają, dodają energii. Co więcej, ochraniają naczynia krwionośne i hamują utlenianie się "złego" cholesterolu LDL, zapobiegając tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Polifenole wspierają także funkcjonowanie układu odpornościowego i walczą z drobnoustrojami i grzybami. Poza tym działają antyalergicznie, gdyż hamują uwalnianie histaminy.
Potencjał antyoksydacyjny naparu z czystka jest trzykrotnie wyższy od potencjału antyoksydacyjnego zielonej herbaty.

Czystek usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu (szczególnie łatwo wiąże kadm), dlatego polecany jest szczególnie palaczom.


Zwalcza stany zapalne – zwłaszcza górnych dróg oddechowych. Polecany jest nie tylko w przypadku kaszlu i astmy, ale też przewlekłych problemach z bólem zatok.

Regularne picie naparu z czystka powoduje zmianę zapachu wydzielin ciała. Jeśli ktoś ma problem np. z nieprzyjemnym zapachem potu (pachy, stopy), to po kilku tygodniach picia herbatki z czystka zauważy znaczną redukcję przykrego zapachu.


Napar z czystka jest znakomitym środkiem wspomagającym higienę jamy ustnej. Przepłukanie buzi po umyciu zębów naparem z czystka śmiało zastąpi wszelkie drogeryjne płyny do płukania ust, w których najczęściej jako substancja antybakteryjna używany jest toksyczny triklosan. Czystek działa również wybielająco na zęby, ponieważ posiada potężne działanie na bakteryjny biofilm – po prostu go rozpuszcza.
  


Czystek również można stosować w problemach ze skórą. Stosowanie go pomaga młodym ludziom uporać się z problemem nadmiernego łupieżu, jest pomocny w leczeniu trądziku, drobnych ran skórnych zainfekowanych pałeczką ropy błękitnej. Również stosowanie olejków eterycznych z czystka stymuluje szybką regenerację tkanek.

Warto wiedzieć, że napar z czystka, podobnie jak inne herbaty ziołowe odkwasza organizm, czyli działa alkalizująco na krew, co jest bardzo wskazane w diecie wysokobiałkowej osób odchudzających się i aktywnych.

Właściwości czystka do tej pory były badane jedynie in vitro, czyli w laboratorium, pod mikroskopem, a nie na ludziach. W związku z tym nie można na ich podstawie jednoznacznie stwierdzić, że czystek potrafi zwalczyć boreliozę lub inne choroby. Dlatego czystek należy traktować jedynie jako suplement diety, a picie herbaty z czystka jako uzupełnienie diety w cenne dla organizmu polifenole, co z pewnością wzmocni organizm, poprawi jego funkcjonowanie i ogólne samopoczucie.
 

Czystek należy pić regularnie, codziennie. Dopiero wtedy pokaże nam cały swój (nomen omen) oczyszczający potencjał. Efekty odczuwalne są po minimum miesiącu regularnego stosowania.  

W przeciwieństwie do zielonej herbaty susz z czystka nie zawiera teiny, teofiliny, teobrominy. Napar z czystka z powodzeniem może pić każdy: dzieci od trzeciego roku życia, kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby starsze. Jedyne, co możemy poczuć po wypiciu naparu z czystka, to lekkie uczucie suchości w ustach - efekt działania składników antywirusowych.
 
Ziele czystka należy zakupić cięte, a nie mielone – wtedy widać zawartość, czy nie ma nadmiaru gałązek itd. Dobrej jakości herbatka z czystka powinna składać się niemal w całości z suszonych listeczków i kwiecia. 



Herbata z czystka - jak parzyć?

Herbatę z czystka można przygotować, zalewając wrzątkiem 1 czubatą łyżkę ziół i zaparzając ją przez 5-7 minut. Z kolei napar z czystka można przygotować, zalewając 1 l wody garść czystka (ok. 10 g). Mieszankę należy doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować na małym ogniu przez ok. 5 minut.
Napój można posłodzić miodem, stevią lub skropić sokiem z cytryny, a latem schłodzony podawać z kostkami lodu i liściem mięty.




Źródła: 
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/czystek-ziolo-prawdziwe-wlasciwosci-zdrowotne-czystka_37926.html
http://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/czystek-jakie-wlasciwosci-ma-herbata-z-tego-ziola/9r722 
http://bonavita.pl/czystek-wlasciwosci-stosowanie-i-przeciwwskazania
http://klaudynahebda.pl/czystek-cistus-incanus/
 
Czystek (Cistus) to zioło, któremu są przypisywane wyjątkowe właściwości zdrowotne. W internecie można znaleźć informacje, że czystek - a konkretnie picie herbaty z czystka, której bazę stanowi ziele tej rośliny - jest skuteczne w walce z wieloma chorobami i znajduje coraz szersze zastosowanie w medycynie naturalnej. Wszystko dzięki zawartości polifenoli - silnych antyoksydantów, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/czystek-ziolo-prawdziwe-wlasciwosci-zdrowotne-czystka_37926.html

Brak komentarzy: