Przepraszam za błędy ortograficzne i interpunkcyjne, język polski nie jest moją mocną stroną.
I'm sorry for mistakes. English is not my mother language.

środa, 5 listopada 2014

Dlaczego warto jeść grejpfrut? Why should we eat grapefruit?

This article will be in Polish only, at the bottom of the article are links to a similar topic in English. 
Ten artykuł powstał z kompilacji tekstów/wiadomości znalezionych w Internecie.

Grejpfrut to gatunek wiecznie zielonej rośliny wysokości do 13 metrów o białych kwiatach. Jego łacińska nazwa – Citrus paradisi oznacza „rajski owoc cytrusowy”. Wywodzi się z karaibskiej wyspy Barbados. Obecnie roślina uprawiana jest w wielu krajach strefy podzwrotnikowej Kalifornii, Florydzie, Izraelu i Kubie. Owoce są jadalne na surowo, mają charakterystyczny słodko-kwaśny smak z odrobiną goryczy. W Europie i Ameryce jest uważany za smaczny owoc, podczas gdy w Azji uznaje się go za niejadalny.
Przez skrzyżowanie z mandarynką otrzymano mieszańca o nazwie tangelo. Przez skrzyżowanie z pomarańczą olbrzymią otrzymano mieszańca sweetie.

Miąższ grejpfruta w ok. 90 proc. składa się z wody. Są w nim jednak też cukier, kwasy organiczne, witaminy z grupy B, witaminy C, E i P, kwas foliowy oraz karoteny, czyli barwniki roślinne, takie jak likopen odpowiadający za czerwonawe zabarwienie, flawonoidy, pektyny i błonnik. Zawiera także wapń, potas, żelazo, magnez, fosfor, cynk, fluor i mangan.

Biała osłona owocu zawiera bardzo duże ilości naringiny (odpowiedzialnej za specyficzny, gorzkawy smak grejpfruta), substancji działającej przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, obniżającej ilość cholesterolu, zmniejszającej poziom glukozy we krwi i przyspieszającej przemianę materii.

Zawartość witaminy C w grejpfrutach jest imponująca. Zjedzenie już jednego owocu zapewnia pokrycie dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Miąższ odmian różowych i czerwonych zawiera jej więcej, niż żółtych.

Grejpfruty mogą chronić przed zmianami nowotworowymi. Wyciąg z owocu hamował rozrost guzów i powodował zmniejszenie ich złośliwości. Dobroczynne działanie cytrusa zaobserwowano m.in. przy nowotworach trzustki, żołądka, jelita, prostaty, pęcherza i szyjki macicy. Przypisuje się je likopenowi, karminowemu barwnikowi nadającemu kolor czerwony grejpfrutom, który unieszkodliwia wywołujące raka wolne rodniki. Najlepsze efekty przynosił w połączeniu z witaminą E, czyli w kombinacji występującej naturalnie w owocach grejpfruta. Również antyoksydant, naringina, hamuje namnażanie się komórek nowotworowych. Występująca w owocach furanokumaryną, może mieć wpływ na wzmocnienie działania niektórych leków antynowotworowych, w niskim stopniu przyswajanych przez organizm chorego.

Zawarte w grejpfrutach substancje obniżają poziom złego cholesterolu i wypłukują częściowo już istniejące w naczyniach krwionośnych złogi, przez co korzystnie wpływają na serce i cały układ krążenia. Regularne jedzenie grejpfruta sprzyja także uszczelnianiu ścianek naczyń krwionośnych. A wszystko to dzięki przeciwutleniaczom, które skutecznie zapobiegają miażdżycy, udarowi czy zawałowi.

Przeciwdziała żylakom i sklerozie, wspomaga leczenie zapalenia opon mózgowych, poronień i martwych porodów często powodowanych przez bakterię Listeria monocytogenes.

Jest dobry dla cukrzyków. Diabetycy powinni zjadać jak najczęściej czerwone grejpfruty, ponieważ zawarte w nich substancje pomagają walczyć z cukrzycą. Powodują większe wydzielanie insuliny z trzustki, a co za tym idzie - zmniejszenie poziomu glukozy we krwi. Owoce mają niski indeks glikemiczny. Po zjedzeniu poziom cukru we krwi nie podnosi się gwałtownie, a potem wolno opada, ponieważ spowolniony zostaje proces przyswajania substancji odżywczych z pokarmów. Dzięki temu dłużej pozostajemy syci i nie grożą nam napady głodu.

Na mocne kości. Zawarte w owocach antyoksydanty bardzo dobrze wpływają też na kości, wzmacniając je. Sok z grejpfruta może złagodzić objawy artretyzmu, ponieważ powodujący go odkładający się w chrząstce stawowej nieorganiczny wapń, ginie w kontakcie z kwasem salicylowym, którego owoc zawiera duże ilości.

Dzięki grejpfrutom możemy zregenerować, oczyścić naszą wątrobę. Po zjedzeniu owocu zwiększa się wydzielanie żółci, organ lepiej radzi sobie z filtrowaniem krwi i pozbywaniem się toksyn z organizmu. A wspomniana już wcześniej naringina pomaga w terapii zakażeń wątroby wirusem HCV.

Grejpfrut odchudza. Owoc dzięki bogactwu enzymów spalających tłuszcz, doskonale radzi sobie z usuwaniem nagromadzonej już niechcianej tkanki i blokuje wnikanie do komórek nowych zapasów tłuszczu. Korzystnie wpływa na pracę jelit. Zaletą grejpfruta jest jego niska kaloryczność, tylko 36 kcal w 100 g, więc właściwie można go jeść bez ograniczeń. Producenci suplementów diety często dodają bioaktywne składniki z grejpfrutów do preparatów przyspieszających odchudzanie.

Dobrze jest zjadać przynajmniej jednego grejfruta dziennie, szczególnie przed snem. Wtedy dostarczone naszemu organizmowi węglowodany, samoistnie zaczną spalać tkankę tłuszczową i zacznie znikać tłuszcz nagromadzony na biodrach czy pośladkach.

Wyciąg z grejpfruta stosowany jest również na problemy skórne, stosowany jest w leczeniu grzybic. Pomaga w leczeniu róży, ostrej choroby zakaźnej skóry i tkanki podskórnej wywołanej przez paciorkowce, zapobiega jej rozprzestrzenianiu się drogą naczyń limfatycznych i nawracania (często w tym samym miejscu).

Ekstrakt z nasion grejpfruta jest pomocny do wspomagania leczenia groźnej i opornej na leki choroby posocznicy, zwanej też sepsą, której przyczyną bywa zakażenie ogólne ze stałą obecnością bakterii gronkowca i paciorkowca, ale też w zakażeniach pneumokokami, meningokokami, czy pałeczkami okrężnicy.

Substancje znajdujące się w grejpfrutach mają też działanie antygrzybiczne. Likwidują drożdżaki - często skuteczniej niż stosowane w tym celu środki farmakologiczne. 

Ekstrakt z pestek grejpfruta działa niszcząco na około 800 bakterii i 100 grzybów i może pomagać w leczeniu wrzodów żołądka. Chroni nas przed skutkami działania wolnych rodników - cząsteczek uszkadzających komórki organizmu.

Zdolność niszczenia bakterii i zarodników chorobotwórczych posiadają leki wytwarzane z jąderek grejpfruta stosowane w produkcji preparatów do higieny jamy ustnej i usuwania nalotu nazębnego. Grejpfrut zwalcza płytkę nazębną oraz zapobiega zapaleniu dziąseł.

Pomaga w pielęgnacji skóry. Grejpfrut ma silne właściwości antybakteryjne, więc zewnętrznie można wspomóc się nim np. przy trądziku, poprawia bowiem gojenie oraz rozjaśnia przebarwienia. Zawarte w cytrusach substancje bardzo dobrze wpływają na poprawę naszej urody – dodają skórze gładkości i jędrności, a włosom blasku i zdrowia. Grejpfrut nawilża i oczyszcza skórę dzięki zawartym w nim amino-kwasom, dwutlenkom węgla i kwasom owocowym. Normalizuje też przepuszczalność skóry, zaś dzięki dużej zawartości witaminy C odpręża ją i tonizuje, a także wzmacnia naczynia krwionośne.

Świeży, orzeźwiający zapach grejpfruta doskonale wpływa na naszą psychikę. Olejek eteryczny zastosowany do kominków zapachowych czy też do kąpieli usuwa przygnębienie, napięcie nerwowe, stres, łagodzi objawy PMS, pomaga pokonać bóle migrenowe i bezsenność. 



 

UWAGA PRZY LEKACH

Jeżeli przyjmujemy jakieś lekarstwa, należy zrezygnować z picia soku grejpfrutowego, ponieważ może to być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Może wystąpić silna interakcja, ponieważ zawarte w owocach substancje wpływają na rozkład preparatów we krwi i powodować mogą utrzymanie przez długi czas ich wysokiego stężenia. Grejpfrut ingeruje w absorpcję około dwóch tysięcy leków, od leków obniżających cholesterol, aż po popularną viagrę. Grejpfruty nie są polecane przy antybiotykoterapii i podczas brania leków przeciwalergicznych.

Tak więc nie popijaj lekarstw sokiem grejpfrutowym, a najlepiej w takiej sytuacji zrezygnuj także z soków z innych cytrusów: pomarańczy, limonek czy pomelo.


Dwaj amerykańscy profesorowie Ezra Cohen oraz Mark Ratain z University of Chicago od lat zajmują się obecnymi w grejpfrutach furanokumarynami. Substancje te mają wpływ na wydzielanie enzymów wątroby (głównie enzymu CYP3A4), które biorą z kolei udział w rozkładaniu wielu leków. Furanokumaryny zaburzają wchłanianie dziesiątek medykamentów. Dlatego kiedy bierzemy na przykład popularny antybiotyk erytromycynę lub niektóre syropy na kaszel, nie wolno ich popijać sokiem grejpfrutowym, bo nie będą działać.

Jednak te same substancje mogą mieć działanie wręcz odwrotne. Cohen oraz Ratain odkryli, że mogą one wzmacniać działanie przeciwnowotworowego specyfiku - rapamycyny. Lek ten zazwyczaj źle się wchłania, zwykle do krwiobiegu przechodzi tylko 14 proc. substancji zawartej w pigułce. Tymczasem Amerykanie ustalili, że połączenie go z sokiem grejpfrutowym podnosi poziom leku we krwi nawet czterokrotnie.

 

Jakie grejpfruty kupować?

Wybieraj owoce o intensywnym kolorze, bo takie mają najwięcej witamin i innych składników odżywczych. Im większe i cięższe, tym bardziej soczyste. Owoce powinny mieć spłaszczone końce. Te z wydłużonymi mają grubą skórę i mało soku. Końcówki nie powinny być miękkie ani zazielenione.

Jak spożywać grejpfruty?

Najkorzystniejszy wpływ na nasze zdrowie mają czerwone grejpfruty. Najlepiej jeść je na surowo, zarówno miąższ, jak i białą wewnętrzną skórkę, czyli albedo.
WAŻNE: przed obraniem grejpfruta wyszoruj go szczoteczką pod bieżącą wodą, żeby zmyć chemiczny konserwant, którym pokrywane są owoce.

Popularnie odmiany grejpfruta dzieli się na: 


  • czerwone – smak gorzki, kwaśny, soczysty;
  • żółte – smak kwaśny, soczysty;
  • zielone – smak słodki, średnio soczysty.