Przepraszam za błędy ortograficzne i interpunkcyjne, język polski nie jest moją mocną stroną.
I'm sorry for mistakes. English is not my mother language.

środa, 29 kwietnia 2015

Bezglutenowe krokiety ze szpinakiem i serem ricotta. Gluten-free croquettes with spinach and ricotta cheese.

6 sztuk
Naleśniki
100 g mąki ryżowej*
220 g mąki bezglutenowej skrobi pszennej lub skrobi kukurydzianej*
2 jajka
420 ml wody gazowanej (lub 200 g jogurtu greckiego + 220 ml wody gazowanej)
sól

Nadzienie
300 g świeżego szpinaku
2 ząbki czosnku, przeciśnięty przez praskę
250 g sera ricotta
świeżo zmielony pieprz
szczypta soli

5 łyżek bułki tarta bezglutenowej*
5 łyżek pokruszonych płatków kukurydzianych, bezglutenowych*

oliwa do smażenia
*Używam tylko produkty certyfikowane ze znakiem przekreślonego kłosa (patrz pod banerem z tytułem bloga PORADY).      

Naleśniki: Mąkę wymieszaj z jogurtem (lub woda gazowana) i jajkami, dokładnie wymieszaj aż uzyskasz jednolitą masę. Dodaj wodę i ponownie wymieszaj, ciasto ma być lekko płynne. Dopraw solą. Piecz naleśniki na oliwie, około 2 minut jeden naleśnik.
Nadzienie: Na głębokiej patelni podgrzej dwie łyżki oliwy, podsmaż czosnek, dodaj szpinak i duś około 2 minut, aż szpinak będzie wyglądał jak zwiędły. Wymieszaj szpinak z serem ricotta, dopraw solą i pieprzem.
Na każdym upieczonym naleśniku nałóż farsz, zawiń naleśniki tak jak pokazano na rysunku poniżej. Naleśnik zwilż wodą używając pędzelka, obtocz w mieszance bułka tarta - płatki kukurydziane, smaż na oliwie na złoto brązowy kolor.

6 pieces 
Crepe
110 g of rice flour* 
220 g of gluten-free wheat starch or corn starch* 
2 eggs
420 ml of sparkling water (or 200 g of Greek yoghurt + 220 ml of sparkling water)
salt

Filling 

300 g of fresh spinach 
2 cloves of garlic, pressed
250 g of ricotta cheese 
freshly ground pepper 
pinch of salt

5 tablespoons of gluten-free bread crumbs*

5 tablespoons of crushed cornflakes, gluten-free*

oil for frying

* I only use certified products with the crossed grain symbol, gluten-free products available in Poland.

Crepe: Mix flour with yogurt (or sparkling water) and eggs, mix well until smooth. Add water and mix again, the dough should be slightly liquid. Season with salt. Bake the crepe in olive oil, about 2 minutes.
Filling: In a deep skillet, heat two tablespoons of oil, fry the garlic, add the spinach and simmer about 2 minutes, until the spinach will look like withered. Mix the spinach with ricotta cheese, season with salt and pepper.

On each baked crepe put the stuffing, wrap the pancakes as shown below in the figure. Moisten the crepe with water using a brush, coat the crepe with bread crumbs corn flakes mix, stir-fry in oil to gold brown color.






Diagnostyka celiakii.

W przypadku podejrzenia, że osoba dorosła ma nietolerancję (utajoną) na gluten i w wyniku tego rozwinęła się choroba trzewna (celiakia), przeprowadza się testy krwi na obecność m. in. autoprzeciwciał przeciwko endomyzium EMA IgA. Jeżeli wynik wyjdzie pozytywny, w celu potwierdzenia celiakii przeprowadza się biopsję jelita (gastroskopię z pobraniem wycinka jelita), którą wykonuje gastroenterolog.
Jeżeli stwierdzono w rodzinie celiakię i ktoś z krewnych - rodzeństwo, kuzynostwo - chce zrobić sobie badania, i ma podobne objawy co osoba zdiagnozowana, nie powinien przechodzić na dietę bezglutenową lub ograniczać spożycie glutenu w pożywieniu, zanim nie zgłosi się do lekarza i nie zrobi odpowiednich badań. Uwierz mi wiele osób popełnia ten błąd. Zmniejszając spożycie lub eliminując gluten z pokarmu, usuwasz z swojego organizmu czynnik wytwarzający w twoim organiźmie autoprzeciwciała, wtedy wyniki badań krwi mogą być niewiarygodne, zafałszowane i otrzymasz wynik negatywny. Dlatego nie zmieniaj swojej diety, jeżeli chcesz by badania były wiarygodne.
Możecie też wykonać badania genetyczne. Rozwój choroby trzewnej warunkują allele II klasy układu HLA kodujące antygeny HLA-DQ2 lub HLA-DQ8. U prawie wszystkich chorych na chorobę trzewną stwierdza się obecność HLA DQ2 i/lub DQ8 (Tab. 3). Niemniej występowanie genów HLA DQ2 i DQ8 w populacji zdrowych szacuje się na ok. 30%. Dlatego badanie genetyczne HLA DQ2 i DQ8 cechuje się wysoką ujemną wartością predykcyjną (NPV) i służy przede wszystkim do wykluczenia rozpoznanie choroby trzewnej.


Bardziej szczegółowe informacje znajdziesz tutaj:

  • Wartość predykcyjna dodatnia (PPV) – prawdopodobieństwo, że osobnik miał chorobę mając pozytywny wynik testu. Jeśli więc badana osoba otrzymała pozytywny wynik testu, to PPV daje jej informację na ile może być pewna, że cierpi na daną chorobę.
  • Wartość predykcyjna ujemna (NPV) – prawdopodobieństwo, że osobnik nie miał choroby mając negatywny wynik testu. Jeśli więc badana osoba otrzymała negatywny wynik testu, to NPV daje jej informację na ile może być pewna, że nie cierpi na daną chorobę.




    Warto przeczytać:

    Od jelit do depresji czyli depresja zaczyna się w jelitach

     

     

Aktualizacja strony PORADY.

By nie było niejasności i niedomówień, uzupełniłam stronę Porady o dodatkowe informacje. Wiem, że nie każdy ma czas przeczytać ponad 500 wpisów na moim blogu, by wyłuskać wszystkie potrzebne informacje, dlatego cytuję ten fragment:

"STOSUJE TYLKO PRODUKTY ZE ZNAKIEM PRZEKREŚLONEGO KŁOSA i BEZ GLUTAMINIANU SODU

Wyjątek komosa ryżowa, kasza jaglana i grykę, tych produktów nie kupuję ze znakiem przekreślonego kłosa, mogą więc zawierać śladowe ilości glutenu. Jem też bardzo rzadko, ser z niebieska pleśnią (nie jem już serów, odsyłam do wpisu

Mezator Quantum - przyszłość diagnostyki.  oraz

Dygresja. Kto pyta, nie błądzi.

,  używam śmietan fix, na którym pisze, że może zawierać śladowe ilości.  Mój organizm to toleruje w takiej ilości. Radzę sprawdzić, czy ty też możesz jeść te produkty; jeżeli nie, to musisz z nich zrezygnować. Kasze i wypieki nie są podstawą mojego pożywienia. Jem za to dużo warzyw i owoców, często przygotowuje sałatki na obiad. Produkty zawierające śladowe ilości glutenu spożywam co najwyżej 3 - 4 razy w miesiącu, zatem nadal są to śladowe ilości glutenu. Pamiętaj - każda substancja może okazać się trucizną, wszystko zależy od dawki.

Ja mam celiakię, gdy masz alergię nie ryzykuj, jedz tylko produkty ze znakiem przekreślonego kłosa. (aktualizacja 29.04.2015, dodałam ten fragment, by nie było nieporozumień, musicie jeść produkty bezglutenowe by nie mieć poważnych kłopotów zdrowotnych). Przeczytasz wszystko znajdziesz jeszcze więcej informacji.

Od 10 lat jestem na diecie bezglutenowej, kupowałam tylko produkty ze znakiem przekreślonego kłosa. Jak czegoś nie było można dostać, to tego nie jadłam, nie było tego w moim jadłospisie. Dopiero po 7 latach stosowania diety zaczęłam spożywać niektóre produkty bezglutenowe bez tego znaku. Mój lekarz poradził mi także bym unikała produktów zawierających glutaminian sodu. I tak robię od 10 lat, bo mój organizm też nie toleruje tego związku (nie każdy tak ma). Jeżeli jednak preferujesz pożywienie bez zbędnej chemii też kupuj produkty bez ulepszaczy smaku. Radził mi także na początku odstawić produkty mleczne, mimo iż nie mam nietolerancji na laktozę. Nie spożywałam produktów mlecznych około 2 lat. Było też podejrzenie choroby skóry Duhringa, nie mogłam z tego powodu jeść fasoli, grochu, żółtka i wiśni. Po kilku latach stosowania diety jem czasami (kilka razy w roku) te produkty i nic się nie dzieje z moim organizmem, nie ma żadnych objawów na skórze. 
Lekarz dał mi też wskazówkę -proszę nie jeść parówek. A pasztety i podroby tylko ze znakiem przekreślonego kłosa. I tak robię.

Zdarza się, że przy nietolerancji na gluten występuje tez nietolerancja na laktozę!

Pomimo przestrzegania ściśle diety bezglutenowej, po czterech latach od zdiagnozowania celiakii, zachorowałam ponownie, niestety uwarunkowania genetyczne dały o sobie znać.
Chorzy na celiakię nie mają innej opcji - muszą jeść produkty bezglutenowe, w przeciwnym wypadku będą mieć poważne problemy ze zdrowiem. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat celiakii zajrzyj tutaj:
http://www.dietabezglutenowa.pl/poradnik/celiakia"

Radzę na stronie Porady (pasek zakładek pod nazwą bloga) przeczytać punk 2. Produkty bezglutenowe w mojej kuchni, 5. Czym zastąpić mleko i jajka w kuchni? Produkty bezglutenowe, 6. Alergia krzyżowa - informacje, 7. Mąka w diecie bezglutenowej, 10. Poznań Targi 2014: Smaki Regionów. Trzy Znaki Regionu, 11. Parabeny - środki konserwujące. Więcej wiedzieć - żyj zdrowiej, czyli jak czytać etykiety spożywcze.

Wody mineralne. Co jest prawdą a co mitem?

Nie  zamierzam rozpisywać się dużo na temat wód. Najlepiej obejrzyjcie odcinek z serii Wiem, co jem:


Duża grupa wód sprzedawanych w sklepach wcale nie jest lepsza od wody kranowej. Wody wartościowe to takie, które zawierają składników mineralnych minimum 1000 mg /l. Do wód wysoko zmineralizowanych należą: Muszynianka całkowita zawartość minerałów powyżej 2000 mg/l, Staropolanka dokładnie 2000 mg/l (odradzają spożywanie, bo zawierają promieniotwórcze pierwiastki), Piwniczanka, Muszyna Skarb Życia 1663 mg/l. Wody średnio zmineralizowane to Cisowianka, Ustronianka powyżej 700mg/l, Nałęczowianka 650 mg/l, Jurajska, Kinga Pienińska. Wody lecznicze wysoko zmineralizowane nadają się dla osób z konkretnym schorzeniem, można ich wypić 200 - 500 ml na dobę.

Przeczytaj także artykuł: Test wód mineralnych i źródlanych.

Odradzam picie wód smakowych, szczególnie osobom z nietolerancjami pokarmowymi, alergiami oraz zespołem złego wchłaniania. Wody smakowe to tak naprawdę napoje, zawierają konserwanty oraz cukier, w szklance takiej wody znajduje się 2,5 kostki cukru. Jeżeli wybierasz zdrowe odżywianie, to odradzam również picie wszelkich słodkich napoi smakowych, np. coca cola, pepsi, sprite i inne tego typu napoje. Napoi gazowanych nie powinny pić osoby z zespołem złego wchłaniania, osoby z refluksem, wrzodami i innymi problemami żołądkowymi.