Przepraszam za błędy ortograficzne i interpunkcyjne, język polski nie jest moją mocną stroną.
I'm sorry for mistakes. English is not my mother language.

niedziela, 7 lutego 2016

Sushi maki z awokado.


12 - 14 kawałków
1 szklanka (250 ml) nieugotowanego ryżu do sushi
1,5 szklanki wody
3 łyżki octu ryżowego
0,5 łyżki cukru
1 płaska łyżeczka soli

1/2 dojrzałego awokado, pokrojone w słupki
1/3 zielonego ogórka, pokrojone w słupki
80 g wędzonego łososia, podzielony na małe kawałki
2 płaty nori (płaty prasowanych alg)

bezglutenowy sos sojowy
odrobina wasabi

mata do zwijania sushi 
pałeczki do jedzenia sushi

Ryż wsyp do garnka, przepłucz 3 - 4 razy wodą, aż woda straci mleczny kolor. Odcedź. Wlej półtora szklanki wody. Zagotuj ryż z wodą. Gotuj 2 minuty, zmniejsz ogień do minimum. Przykryj garnek pokrywką i gotuj 15 - 20 minut. W czasie gdy gotuje się ryż przygotuj mieszankę octową. W małym garnuszku wymieszaj ocet, cukier i sól, podgrzej lekko na małym ogniu, aż składniki się rozpuszczą. Odstaw do ostygnięcia. Po 20 minutach gotowania ryż powinien całkowicie wchłonąć wodę. Wyłącz ogień, zdejmij z palnika garnek, wypuść parę z garnka, następnie trzymaj ryż pod przykryciem 10 minut. Przesyp ryż do miski, pokrop octem z cukrem i solą, wymieszaj dokładnie drewnianą łyżką. W tym momencie Japończycy przystępują do chłodzenia ryżu przy pomocy wachlarza, ja odstawiam na kilkanaście minut do ostygnięcia. 

Rozłóż matę, na niej ułóż arkusz nori matową częścią do góry, na to rozłóż równomiernie połowę ryżu. Następnie połóż z jednej strony awokado, ogórek i wędzonego łososia. Zwiń wszystko w wałek/rolkę. Potnij na półtora- dwu-centymetrowe kawałki. 

Sushi podaje się z sosem sojowym i wasabi. Sos sojowy wlej do malutkiej miseczki (średnica miseczki około 5 - 6 cm), dodaj wasabi i wymieszaj. Ilość dodanego wasabi zależy od gustu, wasabi jest bardzo ostre, ja dodaję tylko odrobinę na czubku łyżeczki. 
Jeżeli serwujemy różne typy sushi, należy je podawać z marynowanym imbirem, który zjadany pomiędzy różnymi rodzajami sushi, czyści kubki smakowe, smaki różnych kęsów nie mieszają się ze sobą. Ja zawsze podaje sushi z marynowanym imbirem, bardzo go lubię.
Do sushi nie nadaje się absolutnie popularny ryż długoziarnisty, ponieważ nie klei się, a poza tym ma zupełnie inny smak.

Weź kawałek sushi (ręką lub pałeczkami), zamocz w sosie sojowym i zjedz jednym kęsem. 

Dokładnie zobrazowane przygotowanie sushi możesz zobaczyć na stronie: 
http://madameedith.com/przepis/jak-zrobic-sushi-w-domu/ 
i tutaj: http://www.przepisnasushi.pl/

Sushi można przygotować także w zestawie łosoś, surowa marchewka i ogórek (warzywa obrane, pokrojone w słupki o długości około 6 cm).

Produkty do przygotowania sushi można znaleźć w sklepach Piotr i Paweł.