Treści umieszczone na stronie są tylko informacją, a nie poradą medyczną czy dietetyczną. Jakiekolwiek zmiany żywieniowe wprowadziłam na własną odpowiedzialność. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, to zasięgnij pomocy uprawnionego specjalisty.

poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Depresja.


Treści umieszczone na stronie są tylko informacją, a nie poradą medyczną czy dietetyczną. Jakiekolwiek zmiany żywieniowe wprowadziłam na własną odpowiedzialność. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, to zasięgnij pomocy uprawnionego specjalisty.

Ludzie często nadużywają słowa depresja. Mają chandrę i doła i już mówią dopadła mnie depresja. A czy wiesz, że osoby mające depresję też się uśmiechają i śmieją, mają lepsze dni. Ale depresja to osłabienie całego organizmu, które odbiera Tobie energię do działania, osoby chore mają lęki i natręctwa, mają natłok myśli, mają problemy z koncentracją, nie mogą zapamiętać prostych rzeczy, mają zaniki pamięci, spada samoocena, wycofują się z życia towarzyskiego, mają "górki i doliny" (nadmierna radość a potem ogromny smutek), często do tego dochodzi nerwica. 
W swoim życiu nie spotkałam psychiatry, który informował by pacjenta jakie mogą być przyczyny depresji i nerwicy (pomijam czynnik stresujący lub niedobór serotoniny). Zapisze tylko leki, by zmniejszyć lub zniwelować skutki choroby. Podobnie jest z endokrynologiem. Bez poznania przyczyn raczej szybko nie powrócisz do równowagi lub nigdy nie wyzdrowiejesz.
Jeżeli masz depresję lub nerwicę, sprawdź:
1. poziom witaminy D3 (link - D3)
2. poziom witaminy B12 (link - B12)
3. poziom progesteronu
4. zbadaj tarczycę, zbadaj poziom TSH, ft4 i ft3
5. zbadaj nietolerancje glutenu, laktozy i kazeiny.

Wieloletni niedobór witamin D3 i B12 przyczyniają się do rozwoju chorób układu nerwowego, tak samo wieloletni niedobór estrogenu. Konieczna wtedy suplementacja witamin i hormonów.
Choroba tarczycy Hashimoto (link) również dewastuje mózg. Podobnie przy nietolerancjach, nie wiedząc, że jedzenie Tobie szkodzi, gluten, laktoza i kazeina atakują komórki całego organizmu, w tym i mózg, nieodpowiednia dieta przez lata powoduje rozwój wielu chorób. Przy chorobach tarczycy i nietolerancjach, nie masz wyboru, musisz zmienić dietę. 
Nasz drugi mózg to jelita, dlatego zadbaj o prawidłową florę bakteryjną jelit.
Polecam artykuły: 

Oś mózgowo-jelitowa - dlaczego jelita to "drugi mózg"?

Neurodegeneracja mózgu i depresja.

Serotonina: rola w organizmie. Objawy niedoboru serotoniny.

 

 

1 komentarz:

Mateusz Domański pisze...

Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.