Przepraszam za błędy ortograficzne i interpunkcyjne, język polski nie jest moją mocną stroną.
I'm sorry for mistakes. English is not my mother language.

czwartek, 8 czerwca 2017

Diagnoza celiakia i co dalej...

12.05.2019 Na dole wpisu linki do nowych wpisów, trochę o diecie eliminacyjnej.

Nie wiem w jakim wieku usłyszałaś/usłyszałeś, że masz nietolerancję glutenu lub celiakię. Ja usłyszałam to mając 30 lat. Późno, bo przy tej okazji dowiedziałam się, że mam anemię i chorobę tarczycy. Po kilku latach pojawiła się kolejna choroba i to taka, która zmusiła mnie do rezygnacji z pracy. Moja wiedza na temat celiakii była niewielka, usłyszałam od lekarza, że mam być na diecie bezglutenowej. Mogę jeść pieczywo i wypieki, ale bezglutenowe. I tego się trzymałam (na diecie bezglutenowej już 12 lat)
Niestety teraz już wiem, dzięki grupom wsparcia, że to nie wystarczy. Bo .... mogą ciągle rozwijać się w moim organizmie kolejne choroby! mimo stosowania diety bezglutenowej. A wszystko przez reakcje krzyżowe (szczególnie przy zbożach modyfikowanych genetycznie wzrasta ryzyko). Zboże wywołuje stany zapalne w całym organizmie.
Dowiedziałam się, że przy nietolerancji na gluten spora grupa ludzi ma też nietolerancję laktozy.
Co jeszcze? Przy chorobach tarczycy zakazany jest nabiał i zboża, nawet bezglutenowe (no i dlatego nie można np. mleka ryżowego). Zatem zostaje tylko do wykorzystania mąka kokosowa, orzechowa (migdałowa), kasztanowa. Dlatego jeżeli chcesz utrzymać zdrowie i nie chcesz by z biegiem lat pojawiły się kolejne choroby, to doradzam wykluczyć wszystkie zboża nawet bezglutenowe i nabiał, na kilka miesięcy, po jakimś czasie może będziesz mógł wprowadzić niektóre produkty z powrotem do diety. Wiem, że niektórym osobom przejście na protokół autoimmulogiczny zajęło rok. 
Przy tym dodatkowo konieczna jest suplementacja witaminy d3 z k2, cynku, selenu, żelaza, witamin z grupy b, wapnia. Warto też suplementować tran (Omega - 3). Zadbaj też o prawidłową florę bakteryjną jelit, zażywaj probiotyki bez laktozy i bez glutenu np. synbiotyk viridian (szczególnie, gdy nie jesz nabiału). Pamiętaj by sprawdzać też skład wszystkich leków, powinny być bez mąki i laktozy.

Chcesz trochę poczytać polecam książki:

"Możesz wyleczyć choroby autoimmulogiczne" dr Amy Myers. 

"Grain Brain Zbożowa głowa" dr David Perlmutter. 

"Dziedzictwo" Sharon Moalem.

 Odsyłam do moich nowych wpisów:

Dygresja. Kto pyta, nie błądzi.

Mezator Quantum - przyszłość diagnostyki.