Przepraszam za błędy ortograficzne i interpunkcyjne, język polski nie jest moją mocną stroną.
I'm sorry for mistakes. English is not my mother language.

środa, 24 września 2014

Dlaczego warto jeść awokado? Why should we eat avocado?

This article will be in Polish only, at the bottom of the article are links to a similar topic in English. 
Ten artykuł powstał z kompilacji tekstów/wiadomości znalezionych w Internecie.


To kolejny mój artykuł z serii Dlaczego warto jeść ... Pierwszy artykuł był o figach (Dlaczego warto jeść figi?). Zamierzam napisać także o korzyściach spożywania melonów, selera naciowego, orzechów i migdałów, jagód acai, jabłek, żurawiny, borówek i jagód oraz grejpfruta. Ale tym czasem wróćmy do naszego zielnego bohatera w kuchni - awokado.

Awokado – to owoc pierwotnie pochodzący z Meksyku, stosunkowo szybko rozpowszechnił się w Ameryce Północnej, Środkowej aż po Południową (Peru). Nieprzypadkowo Aztekowie nazywali ten owoc „masłem Boga”. Awokado jest jednym z najbardziej wartościowych darów natury. Dzięki ogromnej zawartości cennych składników pozwala uniknąć poważnych chorób cywilizacyjnych. Nawet jego tłusty miąższ wykazuje właściwości odchudzające. Zawiera mnóstwo witamin i minerałów, m.in.: A, B1, B2, E, C, PP, K, wapń, potas (35 % więcej niż banany) i fosfor oraz kwas pantotenowy, lecytynę i dużo naturalnych fitosteroli w stężeniu większym niż choćby w oliwie z oliwek.
Byłoby idealnie kupować zawsze organiczne produkty, ale nie musimy tego robić w przypadku awokado. Jak do tej pory nie ma awokado genetycznie modyfikowanych, a Environmental Working Group (EWG) na swojej liście „czystej 15” (warzyw i owoców) zamieściła nie-organiczne awokado jako owoce, w których prawie nie wykrywa się pozostałości pestycydów. (pestycydy na co dzień http://faktydlazdrowia.pl/pestycydy-na-co-dzien-12-najbardziej-toksycznych-warzyw-i-owocow/ ).
Regularne spożywanie awokado pomaga poprawić i utrzymać dobrą kondycję naszego organizmu (w tym zachować dłużej młodość), dostarczyć odpowiednich składników odżywczych i stanowi swego rodzaju profilaktykę wielu chorób.

Jest cennym źródłem jedno-nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają np. kontrolować poziom cukru we krwi i wzmacniać ściany tętnic.

Obniża poziom cholesterolu. Awokado jest bogate w związek zwany beta-sitosterol, który okazał się bardzo efektywny w obniżaniu cholesterolu. Potwierdzają to badania przeprowadzone na pacjentach z podwyższonym cholesterolem.

Zapobiega wadom wrodzonym i wspomaga pracę serca. Awokado jest bogate w witaminę B i kwas foliowy, które pomagają w regulacji poziomu homocysteiny. Wysoki poziom homocysteiny prowadzi do chorób serca. Szklanka awokado zapewnia 23% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy, który jest bardzo istotny w profilaktyce chorób wrodzonych, takich jak wady cewy nerwowej i rozszczepu kręgosłupa. Wspomaga pracę serca. Ludzie, którzy mają dietę bogatą w kwas foliowy znacznie rzadziej chorują na choroby serca i są mniej narażeni na wystąpienie udaru - niż ci, którzy spożywają go niewiele. Kwas foliowy obniża również ryzyko wad wrodzonych, szczególnie ważne jest to dla kobiet w ciąży lub ją planujących.

Awokado to najlepsze paliwo dla mózgu. A to za sprawą dużej zawartości witaminy E, która neutralizuje wolne rodniki i gromadzi białka. Dzięki czemu można zahamować utratę pamięci u osób chorych na Alzheimera. Dodatkowo zawartość folianów pomaga zapobiegać formowaniu się splątanych włókien nerwowych, co jest również istotne w prewencji Alzheimera. W awokado znajdziemy również lecytynę, która odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu systemu nerwowego.

Jest źródłem glutationu, przeciwutleniacza – który jest pomocny w profilaktyce anty-nowotworowej i spowalnia proces starzenia. Neutralizuje wolne rodniki, a tym samym zmniejsza uszkodzenia komórek. 


Zawiera błonnik – który organizm potrzebuje, aby utrzymać sprawne działanie układu trawiennego. Rozpuszczalny błonnik spowalnia rozkład węglowodanów w organizmie, pomaga czuć się sytym dłużej. Błonnik nierozpuszczalny oczyszcza układ pokarmowy i zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.

Awokado posiada właściwości przeciwzapalne. Odkryto, że związki występujące w awokado, takie jak polifenole i flawonoidy mają właściwości przeciwzapalne, przez co zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób zapalnych i stanów zwyrodnieniowych.

Wspomaga zdrowie oczu. Awokado jest doskonałym źródłem karotenoidów luteiny, które pomagają chronić oczy przed pojawiającym się z wiekiem zwyrodnieniem plamki żółtej i zaćmy.

Pomaga w walce z rakiem. Awokado może odgrywać dużą rolę w procesie zahamowania rozwoju komórek nowotworowych, szczególnie w przypadku raka jamy ustnej, prostaty czy piersi. Wiele badań wykazało, że awokado może hamować rozrost raka prostaty. Zawiera również kwas oleinowy, który okazał się skuteczny w zapobieganiu powstania raka piersi.

Likwiduje przykry zapach z ust. Awokado jest jednym z najlepszych naturalnych składników, który czyści jamę ustną i usuwa z niej brzydki zapach. Czyści jelita co jest główną przyczyną ww. problemu.

Zwiększa wchłanianie składników pokarmowych. Awokado poprawia wchłanianie w układzie pokarmowym. Badania na pacjentach wykazały, że jedząc posiłki zawierające awokado zwiększamy przyswajalność karotenoidów pięciokrotnie. Łączenie awokado np. z sałatką pozwala na lepsze wchłanianie przeciwutleniaczy; likopen w pomidorach lub beta-karoten w marchwi jest lepiej wchłaniany jeśli spożyjemy je z kawałeczkami awokado. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Stanowy Ohio wykazały, że jeśli pomidory zjada się wraz z awokado, organizm potrafi „wykrzesać” z nich 4 i pół razy więcej likopenu – antynowotworowego składnika znajdującego się czerwonych owocach.

Awokado pomaga nam w pielęgnacji skóry. Olej z nasion awokado ma właściwości regenerujące, wygładzające oraz opóźniające procesy starzenia. Dodatkowo substancje chemiczne zawarte w awokado stymulują syntezę kolagenu, a dzięki zawartości witaminy A oraz E jest wspaniałym środkiem dla skóry, zarówno kiedy go jemy na surowo, czy też sporządzamy z niego maseczki na twarz czy włosy. Olej z awokado jest używany w wielu kosmetykach ze względu na to, iż odżywia i rozświetla skórę. Pomaga również w leczeniu łuszczycy.

Na niskie ciśnienie. Połączenie wysokiej zawartości potasu, którego jest o 30 proc. więcej niż w bananach, kwasów omega-3 i kwasu oleinowego skutecznie obniża ciśnienie krwi, zapobiegając rozwojowi chorób układu krążenia i chroniąc przed udarem mózgu.

Dla cukrzyków. Diabetycy mogą spokojnie jeść awokado, bowiem owoc ten jest ubogi w cukier. Badania amerykańskich naukowców wykazały, że jedzenie awokado skutecznie obniża o połowę ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego, zwiększającego możliwość wystąpienia miażdżycy, udaru, rozwoju cukrzycy typu II.

Trawienie. Dzięki zawartości składników odżywczych i enzymów awokado działa kojąco na wrażliwą powierzchnię żołądka. Jako bogate źródło błonnika, zmniejsza ryzyko zaparć. Według części naukowców zawiera antybiotyki roślinne i substancje o działaniu antybakteryjnym, dlatego może służyć w profilaktyce infekcji jelit.

Awokado zalecane jest jako alternatywa dla masła w przypadku osób cierpiącym na choroby układu krążenia, wątroby, z upośledzonym metabolizmem.
 

Jakie awokado kupić w sklepie? 

Możesz spotkać awokado z zieloną lub czarną skórką. Aby wybrać dojrzałe awokado, delikatnie naciśnij owoc u nasady ogonka. Jeśli jego skórka ugnie się, oznacza to, że owoc jest idealny. Można również kupić twardsze owoce, bowiem pozostawione przez kilka dni w temperaturze pokojowej samoistnie dojrzeją.
Staraj się nie kupować więcej, niż zjesz - mają tendencję do szybkiego dojrzewania. 


Jeśli chcesz zapobiec naturalnemu ciemnieniu miąższu awokado (występuje przy ekspozycji na działanie powietrza) zraszaj go odrobiną soku z cytryny lub limonki.  

Jak spożywać awokado?

Jadalny jest miąższ. W środku owoc ma dużą pestkę. By go pokroić, nacinamy go wzdłuż (nóż zatrzyma się na pestce). Potem chwytamy owoc po obu stronach, przekręcamy każdą połowę w przeciwnym kierunku i wyjmujemy pestkę. Miąższ oddzielamy od skórki używając do tego łyżki.

Z awokado można przygotować koktajle, smaczne sałatki. Rozgnieciony widelcem miąższ awokado można doprawić solą i pieprzem i stosować jako zamiennik masła. 

UWAGA: Awokado zawinięte w ciemny papier szybciej dojrzewa.

A oto moje propozycje dań z awokado: (klikając na tytuł dania przejdziesz do przepisu) 


Sałatka z pieczoną papryką, ogórkiem, oliwkami, awokado i dressing chilli. 

 

Ciabatta z bakłażanem, guacamole, jajkiem i warzywną sałatką. 

 

Sałatka z borówkami, awokado i szpinakiem. 

 

Guacamole na dwa sposoby. Two ways guacamole.

 

Tortilla z kurczakiem i melonem w sosie czosnkowo-majonezowym.

 

Kanapka: pasta z awokado, rukola, rzodkiewka i kiełki. 

 

Sałatka meksykańska z jarmużem, fasolą, kukurydzą i awokado. 

 

Sałatka ze szpinaku, truskawek i awokado z dressingiem z maku.

Lekka sałatka z salami.

Czekolada - mus kakaowy z awokado i bananem.

Zielone podano (cukinia, awokado).

Zimowa sałatka z łososiem.

Sushi maki z awokado.

Pasta z wędzonej makreli i awokado.

Talerz obfitości.

Chłodnik z ogórka, awokado i jabłka.

Deser jogurtowy z granolą, awokado i brzoskwinią.

Guacamole z truskawkami.

Trufle czekoladowe z awokado i malinami.

Deser z jabłkem i awokado.

Warstwowa sałatka z imbirowym dressingiem.

Sałatka: rukola, jabłko, bakłażan, awokado i dressing z tahini.

Miruna z sałatką z grejpfruta, mango i czerwonej kapusty.

Deser - granola, awokado i jabłko.

Komosa ryżowa z pieczarkami i jarmużem.

Pizza z pieczarkami i awokado.

Sałatka ryżowa z selerem naciowym i tuńczykiem. Dressing z awokado i selera.

Sałatka z grejpfrutem, awokado i owocami morza.

Warstwowa sałatka z burakiem i awokado.

Oraz przepis z bloga Studio Kuchnia:

  

Jajeczne przekąski

 

Awokado – właściwości, wskazówki, przepisy

 

Related theme in English:

15 Amazing Health Benefits of Eating Avocados

Five Reasons to Eat Avocado Every Day

What are the health benefits of avocados?

 


Brak komentarzy: