Przepraszam za błędy ortograficzne i interpunkcyjne, język polski nie jest moją mocną stroną.
I'm sorry for mistakes. English is not my mother language.

środa, 24 września 2014

Dlaczego warto jeść figi? Why should we eat figs?


This article will be in Polish only, at the bottom of the article is a link to a similar topic in English. 
Ten artykuł powstał z kompilacji tekstów/wiadomości znalezionych w Internecie.
 
Wybrałam ten temat z kilku powodów. 
Po pierwsze: figi to jeden z moich ulubionych owoców (i mango). 
Po drugie: właśnie mamy sezon na figi i należałoby przygotować z nich jakieś danie. 
Po trzecie: dzisiaj na targu kupowałam figi i sprzedawczyni przyznała się, że miała klientkę, która pytała  się o figi i jej walory odżywcze. Niestety, tak jak sprzedawczyni, i ja nie wiem za dużo o tych owocach poza tym, że są bardzo zdrowe i smaczne. Stąd ten artykuł. (cena w sezonie 1,00 - 1,30 za sztukę to dobra cena dla konsumenta)
Po czwarte: mam nadzieję, że ten artykuł zachęci Polaków, by kupowali i jedli figi – jeden z najzdrowszych owoców na świecie. 

Figa to jedna z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Ojczyzną fig jest Azja Mniejsza oraz kraje śródziemnomorskie - słyną z nich Turcja i Grecja. Owoce występują także w wielu innych miejscach na świecie, m.in. Hiszpanii, Gruzji, Armenii, Indiach, Nepalu, Pakistanie, na Półwyspie Indochińskim.

Figi mają bardzo duże wartości odżywcze i właściwości lecznicze.

Ze względu na dużą ilość cukrów, figi to doskonałe źródło energii. Świeże figi zawierają od 15 do 25% glukozy i fruktozy, ), 80% wody i 1,3% białek, przeciwutleniacz witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę PP oraz karoten. Są bardzo bogate w sole mineralne, zawierają przeciętnie: potas (1100 mg%), wapń (230 mg%), magnez (120 mg%), fosfor (260 mg%). Zawartość potasu w suszonych owocach wzrasta z 200 mg/ 100 g (owoce świeże) do 970 mg/ 100 g.

Dzięki dużej zawartości żelaza, figi skutecznie pomagają w walce z anemią.

Spośród wszystkich roślin, figi są najbogatsze w wapń. 100g tego owocu dostarcza tyle wapnia, ile jedna szklanka mleka, powinny więc spożywać je dzieci, osoby z osteoporozą oraz kobiety w okresie menopauzy.

Suszone figi charakteryzują się najwyższą pośród wszystkich owoców zawartością błonnika pokarmowego, dzięki czemu poprawiają perystaltykę jelit zapobiegając zaparciom, odgrywają ważną rolą w zapobieganiu nowotworom jelita grubego i piersi, a także przyczyniają się do obniżania poziomu cholesterolu we krwi.

Są bogate w potas, co jest nie bez znaczenia dla osób cierpiących na nadciśnienie. Badania kliniczne potwierdziły, że spożywanie produktów bogatych w ten pierwiastek pozwala obniżyć ciśnienie krwi. Jednocześnie, poprzez regulację pracy naczyń krwionośnym figi mogą być pomocne w leczeniu hemoroidów.

Figi to jeden z najlepszych środków przeczyszczających. Swoją skuteczność zawdzięczają dużej zawartości kwasów owocowych, pomocnych nie tylko przy zaparciach, lecz także przy schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Figi mają działanie odtruwające i odkwaszające organizm. Zawarty w figach cynk wspomaga funkcjonowanie układu hormonalnego. Figi to doskonały naturalny detox, zawiera więcej witaminy B6 niż większość owoców.

Sok z fig to doskonałe źródło flawanoidów i polifenoli przeciwutleniaczy zwalczających szkody powstałe przez wolne rodniki. Naukowcy potwierdzili że suszone figi posiadają silne właściwości antyoksydacyjne, które są związane z dużym stężeniem polifenoli. Przynajmniej część ze wspomnianych polifenoli ma właściwości przeciwnowotworowe, co zostało zademonstrowane w badaniu in vitro. Figi dzięki ich zdolności do alkalizowania organizmu, mogą okazać się pomocne w rzuceniu palenia. 

Posiadają właściwości wzmacniające i oczyszczające organizm. Figi mają działanie przeciwbakteryjne, wykrztuśne, wspomagają leczenie wrzodów żołądka. Z owoców figi produkuje się sok, który działa wzmacniająco na serce i naczynia wieńcowe, jest on także z powodzeniem stosowany w leczeniu anemii. Figi gotowane w mleku uśmierzają ból gardła i kaszel. Nalewka przyrządzona z fig, łagodzi duszności przy astmie. Mieszkanki krajów afrykańskich uważają również, że sok z fig leczy bezpłodność i sprzyja laktacji.

Figi uznawane są także za afrodyzjak.
 

Jakie figi kupować? 
 
Dojrzałe owoce mają kształt gruszki - te o kolorze zielonym są najczęściej suszone, a te o barwie ciemnofioletowej są zjadane na surowo.

Najlepsze figi to te najbardziej dojrzałe, aromatyczne, miękkie w dotyku. Są bardzo zdrowe, smaczne, w kuchni uniwersalne. Figi nie wymagają specjalnego przygotowania, można je jeść w całości lub przekrojone na pół, na słodko, słono, gorąco i zimno. W towarzystwie śmietany, z miodowym sosem, orzechami, likierem, kawałkiem sera. Podane z serem mascarpone tworzą pyszny deserowy duet, w sam raz na eleganckie przyjęcie. Figi można spożywać na surowo, suszone, w kompocie czy też dodane, jako bakalie, do wyrobów piekarniczych, ciast i ciasteczek. Owoce przetwarza się na konfitury, dżemy i konserwy, są idealnym dodatkiem do dziczyzny lub wieprzowiny. Przepysznym rarytasem są suszone figi marcepanowe w whisky.

Kupując suszone figi pamiętajmy, że powinny być miękkie. Nie powinien nas niepokoić biały nalot na owocach – nie jest to pleśń, a cukier będący sygnałem, że owoce są wilgotne, soczyste i miękkie.

A oto moje propozycje dań z figami: (klikając na tytuł dania przejdziesz do przepisu)

Sałatka z figami, bekonem i podsmażoną szalotką.

 

Tarta migdałowa z figami i malinami. 

 

Sałatka z figami i gruszką. 

 

Tabbouleh z figami i jabłkiem.  

 

Sałatka - figi i granat.

 

Sałatka z gryką, figami i jabłkiem.

 

Kurczak w sosie musztardowym i sałatka z suszonymi figami.

 

Dania z innych blogów, które polecam:

 

 Pizza z kurkami, kozim serem, figami i nutą rozmarynu. 

 

Dżem z suszonych fig i nasion chia. 

 



Related theme in English:

Figs. Read more at: http://www.whfoods.com/   


Brak komentarzy: