Mięso podawaj z ugotowanym lub upieczonym warzywem (polecam brokuł, kalafior, buraczki, pietruszkę, marchewkę, fasolkę); z surówką lub sałatką warzywną, ale taką przygotowaną w domu bez chemii. Ziemniaki nie powinny być podstawą żywienia, podaj kawałek mięsa z podwójną ilością warzyw. Do obiadu możesz podać cukinię, wystarczy pokroić w plastry, doprawić solą i smażyć na grillowej patelni kilka minut. Nie zapomnij zjeść od czasu do czasu usmażoną wątróbkę.
Na obiad możesz też podać zupy warzywne z wywarem na kościach i wkładką mięsną.
Pamiętaj, gdy gotujesz zupy, nie wrzucaj do garnka wszystkich warzyw, jeżeli chcesz zachować jak najwięcej witamin. Najpierw umieść warzywa, które gotują się dłużej - ziemniaki, marchew, pietruszka, seler, fasolka szparagowa, groch, fasola, groszek oraz mięso lub olej/masło (niektóre witaminy rozpuszczają się w tłuszczach). Gotujemy 20 - 30 minut potem dopiero dodajemy brokuł, brukselkę i jarmuż (wystarczy gotować 6 - 7 minut), kalafior i por, paprykę (10 minut), szpinak (3 minuty), liście kalarepy (5 minut), kalarepę i kapustę (15 minut), zielone szparagi ( 6 - 8 minut) i białe szparagi (12 - 15 minut). Brokuł i brukselkę gotuj odkrytą, zachowają zielony kolor i ulotni się nieprzyjemny zapach. Mrożone warzywa gotujemy tylko od 10 do 15 minut, wsypujemy zmrożone do gotującej się wody. Do zup zamiast bulwy selera stosuje seler naciowy, który mogę wykorzystać również do sałatek, wystarczy 2 - 3 łodygi. Preferujesz zdrowe odżywianie to nie rób zup z zasmażką, to naprawdę niepotrzebny wypełniacz.
Mięso dobrze wypłucz w zimnej wodzie przed dodaniem do garnka. Na początku gotowania musisz też zebrać tworzącą się pianę.
Smak zupy możesz poprawić dodając bulion w proszku. O dobrych bulionach w proszku przeczytasz tutaj: http://margaretglutenfree.blogspot.com/2015/09/kostkom-rosoowym-mowimy-nie.html
Polecam też smaczne przepisy na gulasz w kilku wersjach:
A na deser polecam owoc bez dodatków: jabłko, grejpfrut, kaki, granat, figę, wiśnie, jagody, borówki, maliny, porzeczki, awokado, agrest = to te najzdrowsze. Nie przepadasz za awokado, dojrzałe pokrój w kostkę i dodaj do niego pokrojone w kostkę słodkie jabłko, wymieszaj i zajadaj. Warto też przygotować od czasu do czasu guacamole z awokado. Inny sposób na podanie owoców to salsa. Kilka przepisów znajdziesz na moim blogu, wystarczy wybrać etykietę salsa lub guacamole.
Jeżeli twoje śniadanie wygląda tradycyjnie i jesz kanapki, to posypuj je kiełkami, cenne to kiełki brokuła i soczewicy. Masz dość wędlin z chemią? Możesz kupić schab bez kości, natrzeć czosnkiem, doprawić solą i pieprzem, posypać rozmarynem lub majerankiem i piec w worku foliowym przez 70 minut w 180 - 190 stopniach Celsjusza. Zimny, upieczony schab kroisz w plastry i gotowe.
Oczywiście witarianie powiedzą, że najzdrowsze jest wszystko surowe. Tyle, że mój żołądek nie wytrzyma tego.
Oczywiście witarianie powiedzą, że najzdrowsze jest wszystko surowe. Tyle, że mój żołądek nie wytrzyma tego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz