Przepraszam za błędy ortograficzne i interpunkcyjne, język polski nie jest moją mocną stroną.
I'm sorry for mistakes. English is not my mother language.

piątek, 1 kwietnia 2016

Spirulina i chlorella.

Spirulina to rodzaj niebiesko – zielonych, mikroskopijnych alg (mierzy niespełna 500 µm i ma kształt spirali) z grupy sinic, które są bogatym źródłem pełnowartościowego białka, a także łatwo przyswajalnych dla organizmu witamin, zwłaszcza witamin z grupy B, a także wit. E (tokoferol) i beta-karotenu (prowitamina A). Nie brakuje w niej również minerałów: żelaza, manganu, cynku, miedzi, selenu.

Wachlarz obecnych w spirulinie składników jest naprawdę szeroki: enzymy, bioflawonoidy, kwas foliowy, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz barwniki: fitocyjanina (odkryta jedynie w spirulinie) i chlorofil, które działają na organizm przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i antyalergicznie.

Spirulina jest bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a w szczególności kwas gamma-linolenowy. Zawiera również kwas alfa-linolenowy, kwas linolowy, kwas eikozapentaenowy (EPA), kwas dokozaheksaenowy (DHA). W organizmie nienasycone kwasy tłuszczowe budują błony komórkowe, w tym komórki mięśniowe. Ponadto chronią organizm przed rozwojem chorób autoimmunologicznych (reumatoidalne zapalenie stawów) oraz chorób układu krążenia (zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie, miażdżyca) czy alergii.

Spirulina zawiera 18 aminokwasów, w tym 8 niezbędnych aminokwasów, z których zbudowane są białka. Jest to najwyższa koncentracja jaką można znaleźć w jakimkolwiek jedzeniu.

Węglowodany stanowią około 20% alg. Głównie spirulina jest źródłem prostych cukrów (glukoza, fruktoza), jednakże zawiera również niewielkie ilości glukozaminy (1,9%), która jest wykorzystywana do regeneracji chrząstki stawowej.

Spirulina zawiera:

  • 3900% więcej beta karotenu niż karotka
  • 2300% więcej żelaza niż szpinak
  • 375% więcej białka niż tofu
  • 300% więcej wapnia niż mleko
  • 250% więcej witaminy B12 niż wątróbka

Barwniki, znajdujące się w spirulinie, nie tylko pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn, ale również wspomagają przemiany metaboliczne i procesy trawienne. Uznaje się ją za silny antyoksydant, który wzmacnia system immunologiczny i świetnie sprawdza się w profilaktyce nowotworowej.

Badania przeprowadzane na zwierzętach, sugerują bowiem, że spirulina może zwiększać produkcje przeciwciał, zwalczających infekcje, a także choroby przewlekłe, w tym raka.

Ta niepozorna alga stymuluje tworzenie krwi i komórek macierzystych szpiku kostnego, a także może zmniejszać niekorzystne skutki radioterapii i chemioterapii, sprzyja naprawie uszkodzonych komórek DNA.


Badania laboratoryjne sugerują, że spirulina wykazuje aktywność przeciw grypie, opryszczce i HIV. Jednak nie przeprowadzono badań na człowieku, dlatego naukowcy wstrzymują się przed wyrażaniem jednoznacznych opinii. 

Jako źródło kompleksu witamin z grupy B, wpływa na regenerację komórek centralnego układu nerwowego. Pomaga również obniżyć poziom cukru we krwi oraz poziom złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów.
 

Normalizuje przemianę jodu w organizmie, przez co przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Spirulina dodaje też sił witalnych, poprawia kondycję psychofizyczną. To zasługa witalizujących składników (witamin, enzymów), a także tzw. biofotonów, czyli cząsteczek, w których alga zgromadziła energię słoneczną i oddaje ją w organizmie gotową do wykorzystania.

Spirulina zawiera fosfor, potrzebny do (w połączeniu z innymi witaminami) likwidacji kamienia w organizmie, który powstaje w wyniku kumulacji kwasu moczowego. Przyczynia się również do oczyszczania dróg moczowych redukując ryzyko artretyzmu czy też kamienia żółciowego. Dodatkowo, fosfor jest czynnikiem wspomagającym proces fosforyzacji, dla lepszego funkcjonowania wątroby.

Wysoko proteinowa spirulina ma właściwości osłabiające efekt wypadania włosów. Witamina F oraz kwas nukleinowy zawarty w spirulinie działa jako dostawca tlenu do wielu komórek w całym organizmie, co bezpośrednio wpływa pozytywnie na włosy, skórę i paznokcie.

Spirulina ponadto hamuje wzrost grzybów (jak Candidia albicans) a jednocześnie dba o prawidłowy rozwój mikroflory bakteryjnej przewodu pokarmowego.

Działa alkalizująco na organizm (odkwasza organizm).

 
Wykazuje także właściwości przeciwalergiczne poprzez obniżanie poziomu immunoglobulin IgE, dzięki czemu przeciwdziała wystąpieniu reakcji alergicznych.

Spirulinę najłatwiej kupić w postaci tabletek (suplement diety). Jest ona jednak stosunkowo droga, bo 200 sztuk kosztuje ok 60 zł. Dostępna jest też w proszku. 


W postaci suplementu diety często jest polecana osobom osłabionym, stosującym diety redukcyjne czy osobom z niedoborami żelaza. Może też być dobrym rozwiązaniem dla osób, palących papierosy lub przyjmujących na stałe leki. Działa bowiem detoksykująco na organizm. Funkcja odtruwająca, a także możliwości ochronne spiruliny przed marskością wątroby i jej uszkodzeniami, wspomogą również osoby, nadużywające alkoholu.

Nie zaleca się podawania spiruliny dzieciom. W tej kwestii nie przeprowadzono badań i lekarze nie znając bezpiecznej dla nich dawki, wolą nie ryzykować. Od zażywania mikroskopijnej algi powinny powstrzymać się kobiety w ciąży i karmiące piersią. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób chorych na fenyloketonurię, niepozwalającą im trawić fenyloalaniny, która jest obecna w spirulinie. Nie mogą po nią sięgać także osoby zażywające leki związane z regulacją krzepliwości krwi, ponieważ spirulina jest bogata w witaminę K.

Choć badania nie wykazały możliwości przedawkowania spiruliny czy związanych z jej zażywaniem skutków ubocznych, należy uważać z jej stosowaniem. Każdy suplement powinien być przyjmowany, najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Kupując spirulinę w proszku zwracajmy uwagę na kraj pochodzenia. Ta produkowana w Chinach często nie jest pozyskiwana z upraw ekologicznych i zawiera znacznie mniej wartości odżywczych od tej pochodzącej z naturalnych i eko przyjaznych upraw.

Jak dawkować spirulinę?
2 łyżeczki dziennie

Optymalnym rozwiązaniem jest podzielenie dziennej porcji suplementu na trzy do pięciu dawek przyjmowanych z każdym posiłkiem. Takie postępowanie jest uzasadnione zmianami w metabolizmie, które zachodzą w ciągu doby. Ponieważ poszczególne procesy biologiczne odbywają się z różną intensywnością o różnych godzinach, idealnie będzie przyjmować porcję Spiruliny rano, w południe i wieczorem, aby zawsze dostarczać do organizmu komplet niezbędnych składników odżywczych. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wiele z pożytecznych związków nie może być magazynowanych – albo zostaną wykorzystane bezpośrednio po strawieniu, albo wydalone, w związku z czym przy przyjęciu całej dawki Spiruliny rano, wieczorem chwilowy niedobór wybranych związków chemicznych może nie pozwolić na zachodzenie niektórych procesów biochemicznych z maksymalna wydajnością.

Pamiętajmy, że spirulina nie jest lekarstwem, które walczy z nowotworami lub innymi poważnymi chorobami. Jest to wyłącznie suplement diety, który dzięki składnikom odżywczym wspomaga pracę organizmu, szczególnie podczas rekonwalescencji lub w stanach osłabienia organizmu.

 

Chlorella to alga morska – „siostra” spiruliny o podobnych właściwościach. Chlorella również dostarcza naszemu organizmowi mnóstwo cennych składników, ale w przeciwieństwie do spiruliny, która ma charakter bardziej wzmacniający organizm, chlorella odpowiada raczej za czyszczenie go z toksyn. Chlorella zawiera mniej białka, a więcej żelaza niż spirulina. Ma również mniejsze działanie antywirusowe.

Chlorella świetnie oczyszcza organizm z rtęci, która odkłada się w naszych organizmach, często przez używanie wypełnień stomatologicznych, szczepionek, oraz używanie pewnych rodzajów naczyń lub zjadaniu ryb. Spirulina nie jest w stanie usuwać metali ciężkich, jak chlorella bo nie posiada błony komórkowej.
 

Chlorella zawiera więcej witaminy B12 niż wątroba wołowa, 50 razy więcej chlorofilu niż lucerna (jest najbogatszym znanym źródłem chlorofilu, stąd też jej nazwa). 60 procent jej składu stanowi białko (w soi dla przykładu: białka jest zaledwie 30 procent). Około 20 procent to węglowodany, a 10 procent - tłuszcze. Białko chlorelli zawiera dziewiętnaście aminokwasów, w tym wszystkie aminokwasy niezbędne. Stąd też jest równorzędne z białkiem zwierzęcym, z jednym, tylko zastrzeżeniem: zawiera mniej metioniny. Chlorella zawiera szczególnie dużo lizyny - aminokwasu, którego z kolei, brakuje w diecie z dużą zawartością pszenicy.

Chlorella swoje właściwości detoksykacyjne zawdzięcza ścianie komórkowej i zawartości komórki. Obecny w chlorelli chlorofil korzystnie oddziałuje na błony śluzowe przewodu pokarmowego stanowiące naturalną barierę przed przedostawaniem się substancji toksycznych z przewodu pokarmowego bezpośrednio do krwiobiegu. 

Błona komórkowa chlorelli składa się z trzech warstw ochronnych bardzo odpornych na czynniki zewnętrzne. Warstwy te są podstawą absorbujących zanieczyszczenia właściwości chlorelli. Najgrubsza jak i średnia błona komórkowa wiążą toksyczne substancje. Składają się one z mikrowłókien celulozowych, które formują bardzo ustrukturyzowaną sieć. W tej właśnie sieci metale ciężkie jak też inne szkodliwe substancje zostają uwięzione, jak w pajęczynie. Zawarta w ścianie komórkowej sporopolleina wiąże metale ciężkie oraz toksyny w sposób nieodwracalny i wydala na zewnątrz.  

Czynnik wzrostu chlorelli - nazwany Chlorella Growth Factor - CGF jest wyjątkowym elementem umiejscowionym w jądrze komórkowym chlorelli. Jest to złożony zestaw niezwykle cennych substancji, sprzyjających w naturalny sposób wzrostowi komórek.  CGF składa się z kwasów nukleinowych, szeregu witamin, aminokwasów, cukrów, kompleksu protein, enzymów i glykoprotein. Dzięki niemu jest możliwy podział chlorelli z zawrotną prędkością 40 cykli na dobę. Z fizjologicznego punktu widzenia jest on bardzo interesujacy, gdyż bakterie acidofilne w jego obecności namnażają się kilkakrotnie szybciej. Co to znaczy? Jest niezwykle przyjazną substancją dla naszej flory jelitowej. Kiedy brakuje bakterii acidofilnych np. na skutek antybiotykoterapii ich miejsce zajmują patogenne grzyby, wtedy suplementowanie chlorelli będzie jak najbardziej wskazane, następuje szybsze powstawanie przyjaznych bakterii. 

link(angielski) - Spirulina Herb Profile


Brak komentarzy: