Młodzi ludzie lubią udzielać się na forach, na portalach społecznościowych, gdzie szukają informacji. Ja dorastałam kiedy nie było portali społecznościowych, a informacji szukałam w bibliotece uniwersyteckiej w publikacjach i książkach naukowych. Radzę młodym ludziom trochę wysilić się i poszukać, a nie zadawać ciągle pytania i oczekiwać, że wszystko wam podadzą na tacy.
Zdarza się, że organizacje, firmy informują o swoich działaniach tylko na fb. Zapominają, że są ludzie, którzy nie mają i nie chcą mieć konta na portalach społecznościowych.
Jeżeli poszukujesz sprawdzonych informacji to idź do biblioteki i poszukaj informacji w książce lub czasopiśmie naukowym. Nie masz takiej możliwości i szukasz wiadomości w internecie, to wybieraj portale tematyczne, np. o zdrowiu lub na stronach, gdzie umieszcza się publikacje naukowe. Tam informacje zamieszczane są przez osoby, które wiele lat poświęciły na zdobycie wiedzy z konkretnej dziedziny. Zweryfikuj i porównaj informacje z kilku stron, najprawdopodobniej to co się powtarza jest wiarygodne.
Większość informacji umieszczona na stronach internetowych: informacyjnych, blogach, portalach nie jest przez nikogo sprawdzana. Nawet na Wikipedii, która jest swoistą darmową encyklopedią internetową, zdarzają się błędne treści. Są też informacje nacechowane poglądami autora, a encyklopedia powinna podawać hasła obiektywnie i rzeczowo. Poszukaj więc informacji na kilku stronach i porównaj ich zgodność.
Zanim zostanie wydrukowana książka lub opublikowany artykuł naukowy, treści tam zawarte są sprawdzane przez specjalistę z zewnątrz posiadającego wiedzę z odpowiedniej dyscypliny naukowej. Treści zawarte w książkach i publikacjach oparte są na podstawie przeprowadzanych kilkakrotnie lub kilkadziesiąt razy eksperymentach, badaniach (tak przynajmniej jest w chemii, fizyce, medycynie), a wyniki eksperymentów potwierdzane są co najmniej dwoma niezależnymi metodami.
Informacji zamieszczonych w internecie jest zbyt dużo, by można było to wszystko skontrolować.
Przepraszam za błędy ortograficzne i interpunkcyjne, język polski nie jest moją mocną stroną.
I'm sorry for mistakes. English is not my mother language.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz