Strony

My Other Sites on the Internet / Moje strony w internecie

sobota, 11 lipca 2015

Pstrąg w marynacie chermoula. Trout marinated in chermoula.




Chermoula (szermula) – rodzaj marynaty pochodzącej z krajów Maghrebu. Podstawowymi składnikami chermoula są świeża kolendra, czosnek i kmin rzymski. Innymi składnikami dodawanymi w zależności od przepisu są papryka słodka lub ostra, szafran lub pieprz, także kiszona cytryna, cebula i natka pietruszki. Do chermoula dodaje się sok cytrynowy i oliwę. Jest to marynata używana głównie do ryb i owoców morza. Można używać także do mięs i warzyw.

2 pstrągi
natka pietruszki do dekoracji
plastry cytryny do dekoracji
oliwa do smażenia

Chermoula:
3 łyżki oliwy
sok z połowy cytryny
3/4 łyżeczki mielonej kolendry (ziarna)
3/4 łyżeczki mielonego kminu
2 ząbki czosnku, bardzo drobno posiekany
szczypta szafranu
1/4 łyżeczki płatków chilli
3/4 łyżeczki słodkiej papryki
5 gałązek natki pietruszki, drobno posiekana

Wszystkie składniki marynaty chermoula połącz ze sobą i dokładnie wymieszaj. Rybę opłucz, osusz papierowym ręcznikiem. Marynatę wetrzyj w rybę, odstaw w chłodne miejsce na godzinę.Rybę smaż na grillowej patelni około 5 minut z każdej strony. Rybę podałam z sałatką buraczki z papryką i jabłkiem, przepis: http://margaretglutenfree.blogspot.com/2015/03/buraczki-z-papryka-i-jabkiem/


Chermoula or chrmla is a marinade used in Algerian, Libyan, Moroccan and Tunisian cooking. Chermoula is often made of a mixture of herbs, oil, lemon juice, pickled lemons, garlic, cumin, and salt. It may also include onion, fresh coriander, ground chili peppers, black pepper, or saffron. It is usually used to flavor fish or seafood, but it can be used on other meats or vegetables.

2 trouts
parsley to decorate
slices of lemon to decorate
oil for frying

Chermoula:
3 tablespoons of oil
juice of half a lemon
3/4 teaspoon of ground coriander (seeds)
3/4 teaspoon of ground cumin
2 cloves of garlic, finely chopped

pinch of saffron
1/4 teaspoon of chilli flakes
3/4 teaspoon of sweet paprika
5 sprigs of parsley, finely chopped

Combine all chermoula marinade ingredients together and mix thoroughly. Rinse fish, dry with paper towel. Rub the marinade into a fish, set aside in a cool place for one hour. Fry the fish on the grill pan for about 5 minutes on each side. I served the fish with beetroot pepper apple salad, the recipe:
http://margaretglutenfree.blogspot.com/2015/03/buraczki-z-papryka-i-jabkiem/

Apel - NIE zaśmiecaj internetu!



Nie zaśmiecaj internetu!
 

Nie pisz bzdur.
 

Nie pisz niepotrzebnych komentarzy.
 


Nie przeklinaj.

Nie umieszczaj małowartościowych informacji.

Nie rozpowszechniaj plotek.



Galaretka z leguminą. Jelly with 'legumina'.


500 g truskawek, pokrojone w połówki
1 galaretka bezglutenowa truskawkowa z cukrem*
450 ml wody

2 jajka
2 białka
1 galaretka bezglutenowa cytrynowa bez cukru* 
sok z 1 cytryny
300 ml wody
6 łyżek cukru
*Używam tylko produkty certyfikowane ze znakiem przekreślonego kłosa (patrz pod banerem z tytułem bloga PORADY).  

Galaretkę truskawkową rozpuść w gorącej wodzie (450 ml wody), odstaw do ostygnięcia. W misce umieść truskawki, zalej lekko stężoną galaretką truskawkową i wstaw do lodówki. Galaretkę cytrynową rozpuść w gorącej wodzie (300 ml) z dwiema łyżkami cukru, dodaj sok z cytryny, wymieszaj i odstaw do ostygnięcia. Ubij jajka i białka z czterema łyżkami cukru, dodaj tężejącą galaretkę cytrynową i dokładnie wymieszaj. Przełóż masę jajeczną (leguminę) na galaretkę truskawkową, wstaw do lodówki do schłodzenia na dwie godziny. 

500 g strawberries, cut in half
1 gluten-free strawberry jelly with sugar *
450 ml of water

2 eggs
2 egg whites
1 gluten-free lemon jelly without sugar *
juice of 1 lemon
300 ml water

6 tablespoons of sugar 
* I only use certified products with the crossed grain symbol, gluten-free products available in Poland (side pannel: My internet shops with gluten-free products).    

Dissolve strawberry jelly in hot water (450 ml), allow to cool. Place strawberries in a bowl, pour lightly gelled (thickened) strawberry jelly and put in the fridge. Dissolve lemon jelly in hot water (300 ml) with two tablespoons of sugar, add the lemon juice, stir and set aside to cool. Whisk eggs and egg whites with four tablespoons of sugar, add the lightly gelled lemon jelly and mix thoroughly. Put the egg mass (legumina) on the strawberry jelly, place a dessert in the fridge to cool for two hours.

Bezglutenowe zboża rzekome - GRYKA.







Gryka należy do rodzaju roślin z rodziny rdestowatych, najwięcej zróżnicowanych odmian gryki występuję w Azji środkowej i wschodniej, jako miejsce pochodzenia rośliny wskazuje się Góry Azji. Najbardziej znane gatunki gryki to: gryka zwyczajna, gryka japońska i gryka tatarka. 

Jako roślina jadalna w Polsce wykorzystywana jest gryka zwyczajna ( w Azji japońska). Gryka zwyczajna jest jednoroczną rośliną mającą zielne łodygi czerwieniejące od chwili zakwitnienia rośliny oraz intensywnie pachnące bladoróżowe kwiaty zebrane w wiechy. Z zapłodnionego kwiatu rozwija się trójgranisty owoc zwany orzeszkiem. 

Gryka jest cennym źródłem wielu związków biologicznie aktywnych oraz substancji odżywczych. Pod względem wartości energetycznej przewyższa bardziej rozpowszechnione w świecie zboża, takie jak pszenica i żyto. Zawiera między innymi: białka o dobrze zbilansowanym składzie aminokwasowym, polisacharydy, polifenole oraz składniki mineralne.

Ziarna gryki zawierają białko o najwyższej wartości odżywczej w porównaniu z innymi zbożami. Badania dowiodły, że 100 g kaszy gryczanej dostarcza człowiekowi wystarczającą ilość aminokwasów egzogennych (czyli takich, których organizm ludzki nie jest w stanie syntetyzować), aby pokryć na nie w pełni zapotrzebowanie. Białka zawarte w gryce są bogate w aminokwasy – lizynę i metioninę. Główną frakcję białkową stanowią: albuminy oraz globuliny. Zawierają znikomą ilość prolamin oraz nie zawierają α–gliadyny, dlatego też gryka wykorzystywana jest w dietach bezglutenowych. Dzięki zbilansowanemu składowi aminokwasów, zwłaszcza lizyna/arginina oraz metionina/arginina, gryka ma właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi.

Gryka zawiera leguminopodobne białka wywołujące reakcje alergiczne. W celu wyeliminowania białek alergennych z gryki prowadzi się ukierunkowane modyfikacje enzymatyczne.

Podstawowym polisacharydem (węglowodanem) gryki jest skrobia. Jej zawartość waha się w zależności od odmiany i warunków uprawy, od ok. 59 do 70 %. Podczas trawienia, cukry rozkładane są powoli, nie powodując nagłego wzrostu wydzielania insuliny. Ma to spore znaczenie dla osób zmagających się z cukrzycą. Dodatkowych korzyści dostarcza obecność błonnika pokarmowego (frakcji rozpuszczalnej 3-7% i nierozpuszczalnej 2-4%). Błonnik nierozpuszczalny pobudza perystaltykę jelit, ma zdolność wiązania wody i kwasów żółciowych. Natomiast błonnik rozpuszczalny powoduje obniżenie we krwi poziomu cholesterolu i cukru. Spożycie 100 g kaszy gryczanej dostarczy nam około 6 g błonnika, co stanowi ok. 25% pokrycia zapotrzebowania na ten składnik. Ponadto jego spożycie zapewnia poczucie sytości i zmniejsza wchłanianie składników pokarmowych, co ma duże znaczenie dla osób cierpiących na nadwagę czy też otyłość.

Gryka jest doskonałym źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6) oraz witaminy E. Cennym składnikiem są tzw. białka wiążące tiaminę, które ułatwiają gromadzenie witaminy B1 w ziarnach oraz zapewniają jej lepszą przyswajalność przez organizm. Witaminy z grupy B pomagają dbać o stan skóry oraz zapanować nad stresem.

Ziarniaki gryki są istotnym źródłem mikroelementów, takich jak Zn, Cu, Mn, Se, a także makroelementów K, Na, Ca, Mg.
Spośród wszystkich kasz najbogatsza jest w potas (istotny m.in. dla prawidłowej pracy naszego serca oraz układu nerwowego), fosfor (który - podobnie jak wapń - stanowi materiał budulcowy naszych kości i zębów), a także sód (regulujący np. gospodarkę wodną ciała) i cynk (odpowiedzialny chociażby za wygląd skóry i paznokci).
Szczególną uwagę zwraca także duża zawartość magnezu - pierwiastka korzystnie wpływającego na procesy koncentracji i uczenia się (21-63 mg w 100 g produktu) oraz rzadkich pierwiastków, takich jak bor, kobalt i platyna, które gromadzą się w okrywie owocowej ziarniaków gryki.

Tłuszcze gryki cechują się dosyć długą trwałością na utlenianie, co jest korzystne przy dłuższym przechowywaniu samego ziarna gryki i produktów gryczanych. Spośród 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych (NKT ) ponad 40% stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT ).

Gryka jest rośliną o wysokiej zawartości substancji fenolowych, takich jak: 3-flawonole, rutyna, katechina, kwasy fenolowe. Są to substancje biologicznie aktywne, dzięki którym to gryka uważana jest za roślinę o prozdrowotnym działaniu na organizm człowieka. Rutyna jest glikozydem flawonolowym syntetyzowanym w roślinach wyższych jako substancja ochraniająca tkanki roślinne przed promieniowaniem UV. Substancje bioaktywne zawarte w gryce takie jak rutyna, wzmacniają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi, redukują ryzyko występowania miażdżycy oraz utrzymują w niej niski poziom cukru. Ponadto rutyna spowalnia utlenianie witaminy C przedłużając tym samym jej działanie.
Spożycie 100g kaszy gryczanej powoduje dostarczenie do organizmu ilości flawonoidów porównywalnej z jedną tabletką Rutinoscorbinu. Związki flawonoidowe wzmacniają naczynia włosowate układu krwionośnego, mają właściwości uszczelniające naczynia, zapobiegają i leczą żylaki, krwawe wybroczyny, "pajączki" na twarzy i niedopuszczają do tworzenia się siniaków. Związki te działają również jako przeciwutleniacze, pomagając nam w pozbyciu się szkodliwych wolnych rodników. Innym związkiem wyizolowanym z gryki są fagopiryny, które zwiększają wrażliwość komórek na insulinę i pomagają zapobiegać cukrzycy.
Uwaga: Obróbka cieplna produktów spożywczych zmniejsza aktywność przeciwutleniającą rutyny i flawonoli.

Przez wiele lat wykorzystywano wyłącznie środkową część nasion, z których wytwarzano kaszę i mąkę. Zewnętrzna warstwa – łuska, była traktowana jako odpad. Okazało się jednak, że te małe, szeleszczące łupiny posiadają wiele wartościowych składników odżywczych. To prawdziwy ewenement w świecie przyrody! Łuska gryki jest bogata w fosfor, potas, magnez, cynk, miedź, mangan.
Ostatnio badaniom poddaje się także właściwości kiełków gryki i zachęca do ich spożywania jako tzw. „nowe warzywo”. Kiełki są świetnym dodatkiem do kanapek, zup i sałatek (np. z suszonymi lub świeżymi owocami).

Cenionym produktem w przemyśle spożywczym, a wykorzystywanym także w lecznictwie, jest wytworzony przez pszczoły z nektaru kwiatów gryki miód gryczany. Wpływa on na rozwój umysłowy i fizyczny dzieci, skraca okres rekonwalescencji po chorobach u dorosłych, wykazuje silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Miód gryczany zawiera cukry proste i cholinę, stąd odgrywa znaczącą rolę jako lek ochraniający i odtruwający wątrobę. Ponadto jest on nieoceniony przy kłopotach z pamięcią, słabym wzroku i słuchu oraz jako lek wspomagający przy odbudowie tkanki kostnej po złamaniach i terapii przeciwnowotworowej.

Części nadziemne gryki w fazie kwitnienia stanowią surowiec dla przemysłu farmaceutycznego. Liście i kwiaty służą do otrzymywania rutyny, związku wykorzystywanego do leczenia chorób spowodowanych zakłóceniami w przepuszczalności włosowatych naczyń krwionośnych.

Uwaga: Po produkty gryczane powinny sięgać przede wszystkim osoby cierpiące na nadciśnienie, choroby sercowo-naczyniowe, inulinooporność, cukrzycę typu 2, zaparcia, nadwagę i otyłość, a także osoby niezmagające się z problemami, które poprzez właściwe odżywianie pragną zadbać o własne zdrowie. Ponieważ kasza gryczana jest produktem bezglutenowym mogą ją jeść osoby chore na celiakię (chorobę związaną z nietolerancją glutenu). Przeciwwskazaniem do jej spożywania jest natomiast przewlekłe zapalenie trzustki. Grube kasze powinno się także ograniczyć cierpiąc na przewlekły nieżyt jelit, zaparcia nawykowe, a także w biegunkowej postaci zespołu jelita drażliwego.


Proponuję pieczywo z mąką gryczaną: Bezglutenowa focaccia z oliwkami i pomidorkami oraz ciasto Chlebek cukiniowy.

Gulasz grzybowy z gryką.

Sałatka z gryką, figami i jabłkiem.

Królik w sosie śmietanowym.