Strony

My Other Sites on the Internet / Moje strony w internecie

wtorek, 8 marca 2016

Kurkuma - przyprawa życia. Turmeric - spice of life.


Kurkuma bywa nazywana także szafranem indyjskim. To przyprawa orientalna, która swoją popularność zdobyła w Indiach i stamtąd też została rozpowszechniona na pozostałe kraje całego świata.
Kurkumę można dodawać do potraw wszelakiego rodzaju – czy to słodkich, czy też gorzkich lub słonych. Jej smak jest mdły i mało intensywny, dlatego trudno jest ją wyczuć w danej potrawie. W niektórych krajach upowszechnił się też zwyczaj… malowania kurkumą jajek wielkanocnych. 

Kurkumina a właściwości lecznicze

Kurkumina ma podwójne działanie antyoksydacyjne. Nie tylko skutecznie neutralizuje wolne rodniki bezpośrednio blokując ich działanie, ale dodatkowo pobudza jeszcze aktywność własnych mechanizmów antyoksydacyjnych organizmu. To jeden z najmocniejszych przeciwutleniaczy o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, przeciw-bakteryjnym, oczyszczającym i antynowotworowym. 

W badaniach laboratoryjnych dowiedziono, że kurkumina ogranicza wzrost białaczek, raka okrężnicy, wątroby, żołądka, jajników, bo zmusza komórki rakowe do umierania. Uczeni z Centrum Badań nad Rakiem w Houston dowiedli, że ludzie spożywający 1/4 łyżeczki kurkumy dziennie aż 8 razy rzadziej chorują na raka płuc, 5 razy rzadziej na raka piersi i 10 razy rzadziej na raka nerki, nawet gdy żyją w bardzo zanieczyszczonym środowisku. W przypadku niektórych typów raka, np. raka piersi, kurkumin wnika do wnętrza komórek i niszczy je. W czystej postaci nie wchłania się w przewodzie pokarmowym. Aby był skuteczny, musi być połączony z papryką lub czarnym pieprzem (jak w curry). Dr David Servan-Schreiber, który sam cierpiał na raka mózgu, odnalazł też badania potwierdzające, że nawet tak groźny nowotwór, jakim jest glejak, łatwiej poddaje się chemioterapii, gdy ta jest stosowana razem z kurkuminą.

Kurkumina obniża ryzyko chorób serca. Badania naukowców sugerują, że kurkuma może pomóc w zapobieganiu miażdżycy, gromadzeniu się płytki miażdżycowej, która może zablokować tętnice i prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. W badaniach na zwierzętach ekstrakt z kurkumy obniżał poziom cholesterolu LDL i jednocześnie utrzymywał jego poziom w ścianach naczyń krwionośnych. Spożywanie kurkumy może również zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi wzdłuż ścian tętnic.

Kurkumina pomaga zwalczać przewlekłe stany zapalne. Zgodnie z obecną wiedzą, to właśnie przewlekłe stany zapalne wiążą się z występowaniem niemal wszystkich chorób przewlekłych, m.in. chorób serca, nowotworów, zespołu metabolicznego, choroby Alzheimera oraz chorób zwyrodnieniowych. Działanie przeciwzapalne kurkuminy jest tak silne, że przewyższa skuteczność niektórych leków przeciwzapalnych (nie dając przy tym skutków ubocznych). Kurkumina działa na poziomie molekularnym blokując działanie NF-kb, białka przyczyniającego się do powstawania m.in. nowotworów i innych chorób przewlekłych.  

Kurkumina poprawia funkcjonowanie mózgu i zmniejsza ryzyko jego chorób. Kiedyś wierzono, że dorosły człowiek jest wyposażony w określoną i niezmienną liczbę neuronów. Dziś wiadomo już, że mają one zdolność do dzielenia się i rozmnażania. Jednak potrzebują do tego białka, tzw. czynnika neurotroficznego (BDNF). Badania naukowe dowodzą, że obniżenie poziomu BDNF wiąże się m.in. z depresją i chorobą Alzheimera. Co ciekawe, kurkumina można zwiększyć stężenie BDNF w mózgu. Oznacza to, że może okazać się skuteczna w opóźnianiu lub nawet zapobieganiu wielu chorobom związanym z malejącą z wiekiem aktywnością mózgu, a także przyczyniać się do poprawy pamięci i zwiększać zdolność przyswajania nowej wiedzy. Jednak te właściwości kurkuminy wymagają jeszcze badań klinicznych. 

Kurkumina może pomóc w zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera.
Choroba Alzheimera jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną na świecie i jedną z głównych przyczyn otępienia. Niestety, lekarstwo na nią nie zostało jeszcze wynalezione, dlatego też to zapobieganie jej ma obecnie znaczenie kluczowe. Pomocna w tym zakresie może okazać się kurkumina, która, jak już wiadomo, przeciwdziała stanom zapalnym i uszkodzeniom oksydacyjnym. Oba te czynniki odgrywają istotną rolę w rozwoju choroby Alzheimera. Jednak kluczową jej cechą jest tworzenie się w mózgu splotów nieprawidłowego białka zwanych płytkami amyloidu. Zdaniem naukowców kurkumina może okazać się pomocna w ich usuwaniu. 


Kurkumina jest pomocna w zapaleniu stawów. Zapalenie stawów jest grupą schorzeń prowadzących do uszkodzenia stawów, a w konsekwencji do niepełnosprawności, kalectwa, a nawet przedwczesnej śmierci. Zapalenie stawów statystycznie częściej dotyka kobiety, głównie miedzy 30. a 50. rokiem życia i w większości przypadków obejmuje stan zapalny (zapalenie) stawu lub stawów. Biorąc pod uwagę, że kurkumina jest silnym środkiem przeciwzapalnym, podejrzewano, że może okazać się pomocna w przeciwdziałaniu chorobom z tej grupy. Liczne badania pokazują, że jest to prawdą. Jej regularne przyjmowanie wpływa na zmniejszenie różnych objawów związanych z chorobą, a badania, którym w 2012 poddano 45 pacjentów ze stwierdzonym reumatoidalnym zapaleniem stawów wykazały, że podawana im kurkumina okazała się bardziej skuteczna niż leki przeciwzapalne. 

Kurkumina skutecznie zwalcza depresję. Naukowcy uważają, że właściwości kurkuminy są niezwykle obiecujące pod względem leczenia depresji.
W jednym z badań 60 pacjentów podzielono losowo na trzy grupy. Jednej z nich podawano popularny lek na depresję, drugiej jeden gram kurkumy, natomiast trzecia grupa przyjmowała zarówno lek, jak i kurkumę. Po sześciu tygodniach stwierdzono, że zawarta w kurkumie kurkumina znacznie polepszyła stan zażywających ją osób, jej działanie było podobne do popularnego leku na depresję. Najlepsze efekty dotyczące leczenia depresji odnotowano u pacjentów, którzy przyjmowali dwie substancje: lek i kurkuminę. Oznacza to, że kurkumina jest równie skuteczna w zwalczaniu depresji, jak jeden z najpopularniejszych leków na tę chorobę.
Naukowcy zwracają uwagę, że kurkumina podwyższa poziom białka BDNF w mózgu, którego niskie stężenie ma związek z gorszym samopoczuciem psychicznym. Istnieją także dowody, że zwiększa ona stężenie serotoniny i dopaminy, zwanych hormonami szczęścia.  


Kurkumina jest prawdziwym eliksirem długowieczności. Badający jej właściwości naukowcy, w tym Ewa Sikora z Polskiej Akademii Nauk, podkreślają, że badań udowadniających zdolność kurkuminy do opóźnienia starzenia komórkowego jest coraz więcej. Niewykluczone więc, że za jakiś czas kurkumina, bardziej niż jako składnik mieszanki przypraw indyjskich, znana będzie ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych.

Kurkuma ma działanie odchudzające. Jej właściwości sprawiają, że przyspieszeniu ulega proces trawienia, poprawia się także metabolizm. Dodawana do każdego posiłku, regularnie, na stałe zmienia nasz metabolizm i sprawia, że znacznie szybciej redukujemy tkankę tłuszczową. Ponadto kurkuma ogranicza rozwój adpipocytów – komórek tłuszczowych, równocześnie wspomagając proces ich apoptozy (samo-zniszczenia danej komórki).
 
UWAGA: Dawka terapeutyczna 2-3g kurkumy może powodować skurcze macicy, więc jest przeciwwskazana dla kobiet w ciąży; Osoby chorujące na cukrzyce również powinny uważać na kurkumę, z powodu obniżania poziomu cukru, zbyt duża dawka kurkumy może powodować hipoglikemię

Wchłanianie kurkuminy

W korzeniu kurkumy występuje od 3 do 10% kurkuminy. Jednak, sama kurkumina jest wchłaniana zaledwie w 1%!
Niestety, tak niskie wartości nie przełożą się na korzyści terapeutyczne, które każdy chciałby osiągnąć decydując się na regularne spożywanie kurkumy.
Pomimo przyjmowania tabletek z wyizolowaną kurkuminą (95% zawartości kapsułki), organizm nadal wchłaniał ją jedynie w 1%! Głównym powodem, przez który kurkumina jest źle wchłaniana a przez to wykorzystywana – to słaba rozpuszczalność w wodzie.



Sposoby na zwiększenie wchłaniania kurkumy przez organizm 


  • CZARNY PIEPRZ: dodanie nawet malej ilości pieprzu do kurkumy znacznie zwiększa wchłanianie kurkuminy (nawet o 2000%). Dzieje się to za pomocą składnika pieprzu, który nadaje mu ostry i charakterystyczne smak. Jest to piperyna.
  • ŁĄCZENIE Z TŁUSZCZAMI: jest to pomocne, ponieważ kurkumina dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Bez tłuszczowego dodatku jest ona gorzej wchłaniana w jelitach, a w dalszej kolejności – gorzej wykorzystywana i w mniejszym stopniu jest dostępna dla komórek
  • TOWARZYSTWO KWERCETYNY: kwercetyna jest flawonoidem, który występuje w wielu łatwo dostępnych i popularnych roślinach/produktach, np. w jabłkach, occie jabłkowym, czerwonych winogronach, cebuli, cytrusach, kaparach. Dlaczego kwercetyna jest pomocna? – Hamuje działanie enzymu, który naturalnie zmniejsza dostępność kurkuminy.
  • WYSOKA TEMPERATURA: liczne badania udowodniły, że wysoka temperatura zwiększała rozpuszczalność kurkuminy w wodzie. Gotując wodę wraz z kurkumą, minimum przez 10 min, rozpuszczalność kurkuminy zwiększa się nawet 12-krotnie!

 
Jak stosować kurkumę?

Należy zmieszać
1/2 łyżeczki kurkumy, 1/2 łyżeczki startego imbiru, sok z połowy cytryny, łyżeczkę miodu (opcjonalnie) i szczyptę pieprzu. Na koniec zalać szklanką wody o temperaturze około 60 stopni Celsjusza.

Dawka normalna, idealna żywieniowa i profilaktyczna:
Dobra dzienna dawka (po prostu podtrzymująca zdrowie) dla dorosłych wynosi do 1,5 grama kurkumy dziennie, co odpowiada mniej więcej lekko zaokrąglonej od kurkumy małej łyżeczki od herbaty. Ta dawka przyprawy może być również podzielona i zjedzona w dwóch do trzech mniejszych dozach w ciągu całego dnia.

Dawka kurkumy w celach terapeutycznych: 

Podczas leczenia, czyli gdy występują specyficzne warunki zdrowotne możemy się zdecydować na dawki niejako terapeutyczne. I taka dawka dla dorosłych wynosi między 2, a 3 gramy. Przy czym dawki terapeutyczne nie powinny być stosowane dla dzieci w wieku poniżej dwóch lat. Z kolei dzieci powyżej dwóch i osoby powyżej 65. lat mogą rozpocząć od dawki 1,5 grama i zakończyć na 2 gramach dziennie

W dawkach terapeutycznych, kurkuma nie powinna być mieszana z z pewnymi innymi lekami, lub ziołami.
PRZYKŁADOWO chodzi o leki na obniżanie ciśnienia krwi, czy na wysoki cholesterol. Generalnie należy uważać na leki i zioła zawierające kwas acetylosalicylowy. Należy zastanowić się nad dodatkowym braniem wraz z kurkumą w dawkach terapeutycznych czosnku, lub Gingko biloba. Czyli gdy przyjmujemy leki, czy zioła, albo pokarm również rozrzedzający krew.
Terapeutyczne dawki kurkumy powinny zostać wstrzymane co najmniej na jeden tydzień przed jakimkolwiek ewentualnym zabiegiem.
KURKUMA może zwiększyć produkcję żółci, dlatego należy unikać dawek terapeutycznych również przy problemach z pęcherzykiem żółciowym. Osoby z hipoglikemią również powinny unikać leku kurkumy. Ponieważ terapeutyczna dawka kurkumy może stymulować skurcze macicy, należy unikać leczenia kurkumą w czasie ciąży, za wyjątkiem, gdy robimy to pod okiem dobrze wyszkolonego lekarza.

Z całą pewnością kurkuma nie jest lekarstwem na wszystkie dolegliwości. Zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna powinny być dla nas priorytetem w utrzymaniu doskonałego zdrowia. Jednak na pewno używanie kurkumy w naszej codziennej diecie pomoże w utrzymaniu zdrowia.

Dla mnie dawka nawet pół łyżeczki kurkumy dziennie to za dużo, szkodzi mi kurkuma, mam problemy z układem pokarmowym i boli mnie głowa. Stosuję kurkumę jako przyprawę .

A oto moje propozycje dań z kurkumą:

Kalafiorowy ryż (pilaw) i kurczak.

Zdrowe smoothie przeciw rakowi.


Co-dzieje-sie-w-twoim-organizmie-po-zjedzeniu-1-lyzeczki-kurkumy-dziennie/
Nauka potwierdza, kurkuma jest tak skuteczna jak te 14 lekarstw




http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/przydatne-w-kuchni/Antynowotworowe-wlasciwosci-ziol-kurkumy-imbiru-szczypiorku-rozmarynu/
http://zdrowie.wp.pl/multimedia/galerie/
Healthy-Holistic-Living.com/ EpicureanDigest.com/ NaturalNews.com
http://www.healthy-holistic-living.com/everything-you-ever-wanted-to-know-about-turmeric/
https://hipokrates2012.wordpress.com/2013/07/24/kurkuma-dobroczynne-wlasciwosci/ 
www.poradnia.pl/kurkuma-wlasciwosci-lecznicze-badania-kliniczne.html
http://www.womenshealth.pl/odzywianie/Kurkuma-wlasciwosci-zdrowotne/



W badaniach laboratoryjnych dowiedziono, że kurkumin ogranicza wzrost białaczek, raka okrężnicy, wątroby, żołądka, jajników, bo zmusza komórki rakowe do umierania. Uczeni z Centrum Badań nad Rakiem w Houston dowiedli, że ludzie spożywający 1/4 łyżeczki kurkumy dziennie aż 8 razy rzadziej chorują na raka płuc, 5 razy rzadziej na raka piersi i 10 razy rzadziej na raka nerki, nawet gdy żyją w bardzo zanieczyszczonym środowisku. W przypadku niektórych raków, np. raka piersi, kurkumin wnika do wnętrza komórek i niszczy je. W czystej postaci nie wchłania się w przewodzie pokarmowym. Aby był skuteczny, musi być połączony z papryką lub czarnym pieprzem (jak w curry). Papryka 10 tys. razy zwiększa jego przyswajanie przez organizm. Dr David Servan-Schreiber, który sam cierpiał na raka mózgu, odnalazł też badania potwierdzające, że nawet tak groźny nowotwór, jakim jest glejak, łatwiej poddaje się chemioterapii, gdy ta jest stosowana razem z kurkuminem. Kurkumę najlepiej kupować osobno, bo w mieszankach przyprawowych jest jej tylko 20 proc.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/przydatne-w-kuchni/Antynowotworowe-wlasciwosci-ziol-kurkumy-imbiru-szczypiorku-rozmarynu-_37125.html
Kurkuma zawiera kurkumin - związek o właściwościach przeciwzapalnych. W badaniach laboratoryjnych dowiedziono, że kurkumin ogranicza wzrost białaczek, raka okrężnicy, wątroby, żołądka, jajników, bo zmusza komórki rakowe do umierania. Uczeni z Centrum Badań nad Rakiem w Houston dowiedli, że ludzie spożywający 1/4 łyżeczki kurkumy dziennie aż 8 razy rzadziej chorują na raka płuc, 5 razy rzadziej na raka piersi i 10 razy rzadziej na raka nerki, nawet gdy żyją w bardzo zanieczyszczonym środowisku. W przypadku niektórych raków, np. raka piersi, kurkumin wnika do wnętrza komórek i niszczy je. W czystej postaci nie wchłania się w przewodzie pokarmowym. Aby był skuteczny, musi być połączony z papryką lub czarnym pieprzem (jak w curry). Papryka 10 tys. razy zwiększa jego przyswajanie przez organizm. Dr David Servan-Schreiber, który sam cierpiał na raka mózgu, odnalazł też badania potwierdzające, że nawet tak groźny nowotwór, jakim jest glejak, łatwiej poddaje się chemioterapii, gdy ta jest stosowana razem z kurkuminem. Kurkumę najlepiej kupować osobno, bo w mieszankach przyprawowych jest jej tylko 20 proc.
Jak stosować kurkumę?
Należy zmieszać 1/4 łyżeczki proszku z 1/2 łyżki oliwy i szczyptą pieprzu. To dobry sos do świeżych surówek i zup. Gorzkawy smak zniknie po dodaniu kilku kropli nektaru z agawy (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością).


http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/przydatne-w-kuchni/Antynowotworowe-wlasciwosci-ziol-kurkumy-imbiru-szczypiorku-rozmarynu-_37125.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz