środa, 22 czerwca 2016

Diagnoza celiakia i co dalej...

Nie wiem w jakim wieku usłyszałaś/usłyszałaeś, że masz nietolerancję glutenu lub celiakię. Ja usłyszałam to mając 30 lat. Późno, bo przy tej okazji dowiedziałam się, że mam anemię i chorobę tarczycy. Po kilku latach pojawiła się kolejna choroba i to taka, która zmusiła mnie do rezygnacji z pracy. Moja wiedza na temat celiakii była niewielka, usłyszałam od lekarza, że mam być na diecie bezglutenowej. Mogę jeść pieczywo i wypieki, ale bezglutenowe. I tego się trzymałam (na diecie bezglutenowej już 12 lat)
Niestety teraz już wiem, dzięki grupom wsparcia, że to nie wystarczy. Bo .... mogą ciągle rozwijać się w moim organizmie kolejne choroby! mimo stosowania diety bezglutenowej. A wszystko przez reakcje krzyżowe (szczególnie przy zbożach modyfikowanych genetycznie wzrasta ryzyko). Zboże wywołuje stany zapalne w całym organizmie.
Dowiedziałam się, że przy nietolerancji na gluten spora grupa ludzi ma też nietolerancję laktozy. Dlatego modyfikuję swoje przepisy i mleko oraz śmietanę zastępuję mlekiem kokosowym (nie używam mleka sojowego, migdałowego, ryżowego - bo ... napiszę za chwilę). Np. dzisiaj miałam smaczną zupę z mlekiem kokosowym, przepis tutaj: http://.../zupa-selerowa-z-gruszka-celery-soup/
Co jeszcze? Przy chorobach tarczycy zakazany jest nabiał i zboża, nawet bezglutenowe (no i dlatego nie można np. mleka ryżowego). Zatem zostaje nam tylko do wykorzystania mąka kokosowa i ewentualnie orzechowa (migdałowa). Ale jeżeli jesteś na protokole autoimmunologicznym (już o tym pisałam, na moim blogu - zakładka Hashimoto), to tylko mąka kokosowa; żadnych zbóż, cukru, nabiału, kawy, alkoholu, roślin psiankowatych...

Dlatego jeżeli chcesz utrzymać zdrowie i nie chcesz by z biegiem lat pojawiły się kolejne choroby, to doradzam wykluczyć wszystkie zboża nawet bezglutenowe i nabiał. Wiem, że niektórym osobom przejście na protokół autoimmulogiczny zajęło rok. 
Przy tym dodatkowo konieczna jest suplementacja witaminy d3 z k2, cynku, selenu, żelaza, witamin z grupy b, wapnia. Warto też suplementować tran (Omega - 3). Zadbaj też o prawidłową florę bakteryjną jelit, zażywaj probiotyki bez laktozy i bez glutenu np. synbiotyk viridian (szczególnie, gdy nie jesz nabiału). Pamiętaj by sprawdzać też skład wszystkich leków, powinny być bez mąki i laktozy.

Chcesz trochę poczytać polecam książki:

"Możesz wyleczyć choroby autoimmulogiczne" dr Amy Myers. 

"Grain Brain Zbożowa głowa" dr David Perlmutter. 

"Dziedzictwo" Sharon Moalem.

 

 

 
Prześlij komentarz